NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Cestovaní > Fotografie Hany a Tomáše Opálkových z Vietnamu, Kambodže a Thajska.
01

Fotografie Hany a Tomáše Opálkových z Vietnamu, Kambodže a Thajska.

e-mail na Tomáše Opálku

K jednotlivým fotografiím: 1.
Ha Long Bay znamená v překladu Dračí zátoka. Je to oblast Tonkingského zálivu ležící při ústí Červené řeky. Z vody tady vystupuje kolem 3000 malých ostrůvků a skalisek. Celá oblast je kýčovitě krásná a proto taky láká davy turistů a filmařů. Při plavbě lodí člověk narazí na spoustu rybích a perlotvorkových farem. I když v zimním období, kdy jsme po Vietnamu cestovali my, je záliv většinou zahalen do mlžného oparu, nic mu to na kráse neubírá.

2.
Sapa je městečko, které se nachází v horách severního Vietnamu u hranic s Čínou. Hory tady dosahují výšky 2-3 tis metrů a nachází se tady i nejvyšší hora Indočíny – Fansipan (3.143 m). Tato severní horská oblast je jednou z mála posledních oblastí Vietnamu, kde ještě nepřebujely výdobytky moderní doby a kde lidé z horských etnických menšin žijí svým tradičním stylem života. Stačí jenom vyrazit na pěší výlet mimo Sapa a člověk se hned ocitne v jiném století. Silnic tady moc není a tak je pěší doprava ta nejběžnější. Naše průvodkyně So z kmene černých Hmongů šla každý den ráno 2 hodiny do Sapa, aby nás vyzvedla v hotelu, a večer zase 2 hodiny domů. Kam se hrabe naše hodinové dojíždění do Prahy do práce :o)

3.
V oblasti Sapa žije mnoho etnických menšin. Černí Hmongové patří k nejpřátelštějším lidem, které jsme na cestě po Indočíně potkali. Naprosto úžasně se s nima obchoduje. Co nákup, to úžasný obchodní rituál, při kterém se dozvíte celou historii jejich rodin a to pak nejde odejít s prázdnýma rukama :o)

4.
V horské oblasti Sapa je těžká obživa. Na rozdíl od nížin se tady rýže sklízí jenom jednou do roka. Možná i proto je každý kousek půdy přeměn na rýžové jiné políčko.

5. – 6.
Asi 100 km od Hanoi se v oblasti Ninh Binh nachází Tam Coc (v překladu „tři jeskyně“). Taky se této oblasti přezdívá Ha Long Bay na suchu. Ze země tady vystupují vápencové skály podobné těm ze zátoky Ha Long a mezi nimi se projíždí loďkou po řece mezi rýžovými poli. Jako vzorstlí Evropani jsme měli problém se v malých loďkách pohodlně usadit a po pár hodinách cesty už bychom ten zbytek nejraději doplavali po svých.

7. – 8.
Jeden den jsme si udělali výlet k Voňavé pagodě („Perfume Pagoda“). Jedná se vlastně o jeskyni, kterou někdy v 11.-12. století přeměnili na budhistickou svatyni.

9. – 10.
Středovietnamská vysočina v okolí města Da Lat je vyhlášenou oblastí, kam jezdí movitější Vietnamci na svatební cesty. Je tady krásná příroda a spousta vodopádů … které se taky dají ještě vylepšit soškami krokodýlů na vandru.

13. – 16.
Po řece Mekong jsme přejeli (nebo spíš přepluli) z Vietnamu do Kambodži a pak dále po řece a jezeře Ton Le Sap do Angkoru. Angkor je oblast cca 400 km2, na které se nacházejí desítky chrámových komplexů zarostlých džunglí.

17.
Závěr cesty jsme strávili v Thajsku v oblasti Kanchanaburi (u hranic s Barmou), kam jsme jeli hlavně kvůli návštěvě chrámu tygrů – kdy by si nechtěl pohladit takovou kočičku :o)