NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Zajímavosti > Josef Lada – 120 let od jeho narození
josef-lada

Josef Lada – 120 let od jeho narození

Josef Lada (1887-1957)

11. 2007. Na tento rok a měsíc prosinec vychází dvoje výročí: 120 let od narození Josefa Lady a 50 let od jeho úmrtí. Při této příležitosti od 15. listopadu 2007 do 3. února 2008 probíhá ve Výstavních sálech Obecního domu velká retrospektivní výstava jeho děl. Výstava představuje kolem 460 exponátů: 360 závěsných obrazů a kreseb, zbytek připadá na drobnější materiál či knihy.

Josef Lada Vánoce

Josef Lada Vánoce

Josef Lada se narodil v Hrusicích u Senohrab 17. prosince 1887 v rodině chudého ševce. Byl nejmladší ze čtyř sourozenců, měl bratra Františka a sestry Antonii a Marii. Jako několikaměsíční dítě vypadl z kolébky a poranil si pravé oko, na které nikdy neviděl. To mělo vliv na pozdější jeho tvorbu – jeho obrázkům chybělo klasické vidění perspektivy. Od 6 let chodil Lada do hrusické školy, jeho 1. učitel v oboru výtvarnictví byl hrusický farář P. Růžička, vášnivý amatérský kreslíř. Ve 14 letech odešel do Prahy, aby se učil malířem pokojů a divadelních dekorací. Nakonec se vyučil knihařem-zlatičem. Na třetí pokus se dostal na Uměleckoprůmyslovou školu, předtím navštěvoval večerní kursy kreslení u profesora Jakesche. Studia však nedokončil, neboť učení ho příliš nebavilo a systém výuky byl příliš těžkopádný. Studenti nemohli svá díla nikde publikovat a tak Lada kreslil pod řadou pseudonymů, např. L. Horký, K. Gregor, V. Konečný nebo L. Rozner.

Josed Lada Vánoce

Josed Lada Vánoce

 

Jeho první kresby byly otištěny v časopise Máj v roce 1904. Obrázky mu otiskovaly i časopisy Besídka mladých, Humoristické listy, Svítilna, Rarach a jiné. První kniha, která vyšla s jeho ilustracemi byla Pohádka o Honzíčkovi a Zlatovlasé Isole od Jaroslava Havlíčka. Dlouhodobě také pracoval pro vydavatelství Melantrich a pro přílohu deníku České slovo – Kvítko z čertovy zahrádky. Ilustroval knihy Jaroslava Haška, Karla Jaromíra Erbena, Eduarda Basse, Karla Havlíčka Borovského, Jana Drdy, Jaroslava Seiferta. Roku 1922 vytváří Lada slavnou obálku Haškova Švejka.
V průběhu 20. a 30. let se Josef Lada stal plně uznávaným umělcem. Byl rovněž autorem výprav, scén a kostýmů k divadelním hrám i operám uváděným Národním divadlem a hlavním výtvarníkem českého filmu režiséra Josefa Macha Hrátky s čertem z roku 1956.

V roce 1923 se oženil s Hanou Budějovickou, se kterou měl dvě dcery – Evu a Alenu. Alena se rovněž stala malířkou.
Po druhé světové válce spolupracoval s dokumentárním a kresleným filmem, vystavoval v zahraničí a psal některé knihy jako třeba o kocourku Mikešovi. Josef Lada získal v roce 1947 titul Národní umělec. Vystavoval v mnoha zemích v zahraničí, zejména v Paříži, Vídni, Ženevě, Benátkách, Berlíně, Edinburghu, Stockholmu, Budapešti, Lipsku i v dalších zemích bývalého východního bloku.
Zemřel v Praze 14. prosince 1957. Je pochován na Olšanských hřbitovech.

Jeho především malířské dílo, svět vzpomínek z jeho dětství, které je typické svou romantikou, originalitou a jakoby dětským viděním světa si našlo cestu k široké vrstvě diváků u nás ale i ve světě.

UŽITEČNÉ ODKAZY:
http://www.ppas.cz/cs/ – výstava „Do světa… Malebná cesta Josefa Lady“, od 1. 12. 2010 do 22. 1. 2011
http://www.obecnidum.cz/ – výstava Josefa Lady v Obecním domě
http://show.idnes.cz/ – malíře Josefa Ladu připomíná velká výstava
http://www.pis.cz/ – životopis a dílo
http://www.cesky-jazyk.cz/ – životopis a dílo
http://www.artbohemia.cz/ – životopis a dílo
http://www.artbohemia.cz/ – grafická prodejní galerie
http://www.hrusice.pragmatic.cz – život a dílo Josefa Lady v datech, památník J. Lady
http://cs.wikipedia.org – Josef Lada na Wikipedii (internetové encyklopedii)
http://www.laduv-kraj.cz/ – Ladův kraj
http://www.obec-hrusice.cz/ – obec Hrusice, rodná obec J. Lady

Autor článku: Roman Kurucz