NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Zajímavosti > Dýmky – historie, výběr, užitečné odkazy
dym1

Dýmky – historie, výběr, užitečné odkazy

Kouření dýmek má historii dlouhou již téměř tři tisíce let. Svědčí o tom reliéfy na starých památkách Mayů, středoamerických indiánů s vysokou kulturou. Původně bylo kouření tabáku náboženským obřadem, vyhrazeným pouze kněžím, či pro slavnostní příležitosti. Postupně se však tabák stával každodenní součástí života indiánů. Tabáku byla přisuzována léčivá moc i spojení s bohy.
Dýmky v různé podobě provázejí člověka od nepaměti a jejich obliba přetrvala až do současnosti. Každá doba, každý národ vtiskl do dýmky svůj charakter. Dýmka se stala každodenním přítelem i uměleckým artefaktem, dokonce i zajímavým sběratelským materiálem. Sbírání dýmek se u nás věnují muzea i soukromí sběratelé.

Jak si vybrat dobrou dýmku

Výběr dýmky je vysoce individuální záležitostí. Existuje však několik základních pravidel: Důraz je třeba klást na tvar, kvalitu a technické provedení. Neplatí přímá úměra, že  nejlepší dýmka musí být ta nejdražší.

Velmi důležité je vybrat si dýmku dobře vrtanou – kouřový kanál uvnitř hlavičky musí ústit na dně. Pokud bude dýmka nadvrtaná, zůstane část tabáku na dně hlavičky nedokouřená a dýmku nepůjde dobře zakouřit. Hrozí nebezpečí, že dno bude pořád vlhké a dýmka ztratí chuť a „zkysne“. V opačném případě může být dýmka podvrtaná. Pak se bude vlhký kondenzát vznikající při spalování tabáku nebo i tabák samotný dostávat až do kouřovodu a do úst kuřáka.
Při nákupu dýmky si dýmku rozložte (je třeba si uvědomit, že dýmku budete často rozkládat kvůli čištění). Zkontrolujte troubel i náustek, zda jsou bez viditelných vad a zda náustek dobře pasuje na troubel.
Kuřák dýmky si musí vyzkoušet, zda mu dýmka dobře padne do ruky.  Dýmka by měla být vyvážená. Vezmete-li ji za konec náustku a budete ji držet pouze mezi ukazováčkem a prostředníčkem, zjistíte, jak je vyvážená a jak moc bude „táhnout“ zuby. Pokud chcete dosáhnout chladného kouře a dobrého požitku z kouření, měli byste si vybrat dýmku, jež má troubel s náustkem okolo 10 cm. Pro začátečníky je vhodnější dýmka se silnějšími stěnami, protože se tolik nerozpaluje.

U hladké dýmky je vždy důležitá kresba dřeva. Existuje několik druhů kreseb briarového dřeva, hlavní dělení je založeno na tom, ze které strany se na kresbu díváte – zda z čelní, nebo z boční. Při čelním pohledu jsou vidět tzv. bird eyes (ptačí oči), tedy větší či menší kolečka tvořená růstem vláken. Při bočním pohledu jsou vidět čáry, jež svým tvarem připomínají plameny. Zvlněná a šikmá vlákna se odborně nazývají flame grain a rovná straight grain (přímé zrno). Nejvíce se cení u dýmek přímé plameny. Briaru, z něhož lze vyrobit dýmku typu straight grain bez viditelných vad, stále ubývá. Nejdražší jsou proto dýmky hladké a jemně mořené, u nichž vyniká nejen krása tvaru, ale především krása dřeva.

Protože briar je kořenice, bývají v něm často zarostlé kamínky nebo vzduchové komůrky. Když se taková vada objeví na dýmce, většinou se zakytuje a zatře. Taková dýmka je pak zařazena do kategorie o stupínek nižší. Při výběru dýmky je tudíž dobré se podívat, zda nemá na sobě více kytovaných míst.
Když se na briaru dýmky vyskytne menší závada, například větší kyt, nebo je-li dřevo více plané, dýmka se pískuje. Během tohoto procesu se proti hlavičce dýmky tryská žhavý písek (někdy i jemné sklo), jenž vymele měkké části dřeva a na povrchu vytvoří plastickou kresbu. Díky větší finální ploše pískované dýmky lépe odvádějí teplo a snesou i „hrubější“ zacházení – hodí se tak pro denní nošení po kapsách a jsou odolnější proti poškrábání. Dobře se z nich kouří venku i za nepřízně počasí.
Některé dýmky, jež mají hodně kazů, se kytují a moří tmavou barvou. Velké oblibě se těší černá barva, která v kombinaci se stříbrem vytváří estetický kontrast. Dýmky z méně kvalitního briaru se opracovávají tzv. součkováním. Upraveným vrtákem se na povrch hlavičky vyryjí vrypy, jimiž se kazy zakryjí. Tyto dýmky velmi dobře odvádějí teplo.

Část dýmky mezi hlavičkou dýmky a kuřákovými ústy se nazývá náústek. Ten se k dýmce připevňuje pomocí čepu. Tuto část dýmky bude kuřák pravidelně rozdělávat, aby mohl dýmku vždy po kouření dobře vyčistit. Dnes se nejvíce používají kaučukové (přírodní či syntetické) nebo akrylátové náustky. Ty nejlepší náustky jsou z poloviny z přírodního kaučuku a z poloviny z kaučuku syntetického. Dobrý poměr zajišťuje určitou tvrdost, ale i lesk. Náustky z kaučuku jsou měkčí a dobře se drží v zubech. Jejich nevýhodou je, že působením času a zubů šednou a nevypadají vábně. Dnes  se nahrazují stále více náustky z akrylátu, jež jsou sice tvrdé, ale mají stálý lesk a na vzduchu nešednou.

Při koupi dýmky je nutné vědět, zda má být dýmka vybavena filtrem či bez. Zhruba 90% dýmek dnes nabízených je opatřeno filtrem. Ten se vkládá mezi troubel a náustek a většinou mívá rúzné průměry. Nejvíce se používají filtry o průměru 6 nebo 9 mm. Filtry mohou mít náplň z aktivního uhlí nebo mletého meršánu. Filtry redukují poměr nikotinu a kondenzátu a tím umožňují dosažení chladného kouře. Vyrábějí se i filtry z balsového dřeva, nebo papírové.

Dýmky bez filtru mohou mít chladicí systém, tvořený  hliníkovou trubičkou nebo výliskem, na němž se sráží dehet a kondenzáty z kouření.
Výběr dýmky je velmi subjektivní záležitostí.

Vyplatí se proto nakupovat tam, kde se cítíte dobře a kde si myslíte, že vám nejlépe vyjdou vstříc radou i pomocí.

UŽITEČNÉ ODKAZY:

http://picasaweb.google.cz/janpipes/ -  fotogalerie z workshopů, které pořádá český výrobce dýmek Jan Klouček ve své dílně v Kostelci n. Č. lesy pro dýmkaře. Každý účastník si zde vyzkouší výrobu dýmky, vyrobený exemplář si samozřejmě odveze domů.

www.dymkarskekluby.cz – odkazy na kluby dýmkařů v ČR

www.fgkdesign.cz/pipes/dymky.htm – hezké stránky o dýmkách obecně (historie výroby dýmek, tabáku atd.)

www.etrafika.cz –  eshop na vše kolem dýmek a doutníků

www.ammax.org – eshop na dýmky a příslušenství (nabídka českých výrobců)

www.tabaky.cz – recenze tabáku (i těch co se u nás neprodávají)

www.dymka.net – forum všech milovníků modrého kouře a dýmek

Čeští výrobci dýmek:

www.hap-pipes.eu

www.dymkyhodula.cz

www.jirsa.cz

www.janpipes.cz

www.krska-pipes.com

OBCHODY:
Království dýmek (majitel p. Karel Hingar) – Praha, Štěpánská 19 (www.kralovstvi-dymek.cz/)
Baker Street – Praha, Celetná 38 (www.baker-street.cz)

Sherlock Holmes – Vodičkova ulice, Praha
prodejny fy Mostex (Stanislaw Cigar & Pipe Shop) např.  ul. Dlouhá, Praha1
Mina – Liberec, Nitranská 1

Kutná Hora – Barborská 36 (malý roztomilý krámek s vinotékou)
De Lamott – Praha, Dukelských hrdinů 973/18
Sherlock Holmes, dýmkařství – Pařížská 12, Ústí nad Labem

Autor: Jan Výška