NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Zajímavosti > Big Combat III (kuličková válka)
big_combat_v

Big Combat III (kuličková válka)

V sobotu 18. října 2008 se v Milovicích na Nymbursku v bývalých vojenských prostorách konal třetí ročník největší airsoftové akce v Čechách „BIG COMBAT 3“, kterou pořádal DesertTeam. Celkový počet hráčů byl 2940 a toto číslo zároveň znamenalo, že se akce svým počtem stala největší airsoftovou na světě. Minulý rok zde bylo něco okolo 1500 účastníků. Čechy se řadí zároveň mezi země, kde se airsoft nejvíce hraje. BIG COMBATU 3 se zůčastnili airsofťáci z 5 zemí. Vystřílelo se 18 000 000 kuliček. Rekord v počtu účastníků ale bohužel nebyl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů, neboť organizátoři zástupce knihy rekordů zapomněli pozvat.

Jelikož se já sám airsoftu aktivně věnuji, zkusím vám ho trochu přiblížit.

Kde se vzal a co je to vlastně Airsoft?

Prvopočátky airsoftu sahají do Východní Asie konce 80. let 20. století, především do Japonska. Zde bylo vzhledem k místním zákonům pořizování a používání reálných střelných zbraní komplikované a proto se hledala jiná alternativa.
Právě z Východní Asie pochází v současné době nejvíce výrobců zbraní a příslušenství pro airsoft.

Airsoft je podobná hra jako známější Paintball (u něho zde jako střelivo slouží biologicky odbouratelné kuličky ráže 0,68 palce = 1,73 cm), pouze u airsoftu se používají vzhledově stejné zbraně jako ty reálné ve výbavě skutečných armád. Jsou většinou vyráběny v měřítku 1:1 a jelikož jsou tyto zbraně vzhledově přesnými replikami těch pravých jsou i často používány ve filmech.

Jako střelivo se používají umělohmotné kuličky vážící 0,12 – 0,35g o průměru 6 nebo 8 mm, dostřel bývá od 30 do 90 metrů – podle kvality zbraně. Ty se rozdělují do tří základních skupin: manuální, které bývají nejlevnější, plynové – ty jsou o něco dražší a jako poslední elektrické, které bývají nejpoužívanější, ale zároveň stojí nejvíce. Všechny tři ale pracují na stejném principu, při kterém stlačený plyn (vzduch) vystřeluje kuličku.
Nesmíme ale také zapomenout na ochranné prostředky, neboť kulička létá průměrnou rychlostí okolo 100 m/s. Jako základní ochrana slouží buď brýle nebo maska na obličej, aby nedošlo k vážnějšímu poranění.

Airsoft je vlastně jakási válka, pouze v této se umírá jen jako a to při zásahu kamkoliv do vás. Podrobnější pravidla se mohou lišit podle toho, kde se hraje. Ve většině případů ale akce probíhá v lese a zde je skoro nutnost pořídit si nějaké maskovací vybavení, například blůzu, kalhoty, popřípadě i helmu a kanady. Velmi užitečná je taktická vesta, do které se může dát náhradní střelivo, zásobníky a podobné věci. Dle mého názoru se nejvíce hodí do lesa britské maskování DPM, které i já sám používám.

Začátek hry může být jakýkoliv, ale většinou se rozdělí hráči podle vzoru maskování do dvou nebo více týmů a na vyhrazeném prostranství hra probíhá. Po rozdělení do týmů se tyto rozejdou na jinou stranu a po zaznění gongu nebo zakřičení slova „HRA“ se začíná. U základní hry se vždy jedná o tu zásadní věc, že vyhrává ten z týmů, který dříve zneškodní své protivníky. Může to být ale také tak, že cílem hry je získání vlajky protivníka, nebo záchranná mise.
Praktické vyřazení probíhá tím způsobem, že ten kdo je zasažený se musí přiznat a oznámit že je mrtvý např. slovem „!MÁM!“ a odejít se zvednutýma rukama na předem určené místo, tzv. „Mrtvoliště“.

V příštím článku se seznámíme ještě blíže s vybavením na airsoft a airsoftovým místem zvaným „Vápenka“.
Airsoft v Úvalech.

S airsoftem se můžete setkat i v našem městě Úvaly, kde působí přibližně 15 airsoftových hráčů. Jeden z týmů S.F.T (Special Forces Team), ve kterém já také působím, má své webové stránky www.sft.tym.cz. Máme zatím čtyři hráče ale začínáme se dále rozšiřovat.
Naše nejoblíbenější místo na konání akcí jsou „Kopečky“ v klánovickém lese.
Nejbližší airsoftový obchod je od Úval nedaleko a to hned v Újezdě nad Lesy firma BAS (Bohemia Airsoft).
Většina z nás již vybavení na airsoft má téměř kompletní, včetně maskáčů, takže se nás nelekněte až budeme někde v Úvalech chodit se zbraní v ruce :).

UŽITEČNÉ ODKAZY:

stb-rangers.rajce.idnes.cz fotografie z milovického Big Combatu III

regiment22.rajce.idnes.cz fotografie z milovického Big Combatu III

djn.rajce.idnes.cz fotografie z milovického Big Combatu III

morced.rajce.idnes.cz fotografie z milovického Big Combatu III

airsoftzatec.rajce.idnes.cz fotografie z milovického Big Combatu III

4-pzpr-trutnov.rajce.idnes.cz fotografie z milovického Big Combatu III

www.desertteam.estranky.cz stránky pořadatale akce Big Combat III

cz.youtube.com video airsoft

cz.youtube.com video Vápenka

zpracoval: Lukáš Kurucz

Photos copyright © DesertTeam, content.kapowwe.com, members.lycos.nl/airsoft, img.hexus.net