NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Zajímavosti > Airsoftové zbraně
Beretta 92 poloautomatická pistole
Beretta 92 poloautomatická pistole

Airsoftové zbraně

Tímto článkem navazujeme na náš předchozí, ve kterém jsme vás seznámili se základy Airsoftu a jeho historií. Zmínili jsme se též o naší největší airsoftové akci v Čechách, která se i tento rok konala v Milovicích a to v sobotu 18. října. Nyní si přiblížíme, jaké zbraně se v Airsoftu používají.

Elektrické (elektrický pohon, zkratka AEG)

Jsou velmi účinné na střední vzdálenost, ale mají větší spotřebu střeliva. Musejí se nabíjet baterie, které vydrží na jedno nabití maximálně 8 hodin.
Princip střelby spočívá v tom, že se pohonem motorku natáhne silná pružina, po natažení se uvolní a vrazí do kuličky v hlavni. To se opakuje v obrovské rychlosti, dokud nepustíme spoušť. Samozřejmě existuje přepínání na zbrani, kde si volíme to, zda chceme střílet dávkou, nebo automaticky. V dávce se vystřelí na jedno zmáčknutí spouště přibližně 5 kuliček, v automatickém režimu střelby to závisí na kapacitě natočených kuliček v zásobníku. Princip zásobníků u elektrických zbraní: do nich se nasype přibližně 400 kuliček, ve většině případů se zespoda zásobníku musí ručně natočit ozubeným kolečkem. U větších zbraní, kde je zapotřebí větší palební síla jsou kuličky natáčeny elektrickým pohonem uvnitř zásobníku, tyto zásobníky mají již větší kapacitu (2000- 6000 kuliček).
Dostřel se odvozuje od síly pružiny, které mají úsťovou rychlost od 90 – 180 m/s, přičemž 180 m/s je už stejná hodnota jako u normální vzduchovky. Tyto velmi silné pružiny se používají pouze do sniperů, se kterými se hraje na větší vzdálenosti.
Existují i malé devítky, které ale mají malý dostřel a jsou vcelku nepoužitelné. AEG zbraně patří mezi nejvíce prodávané a je mnoho výrobců. Mezi nejznámější patří Tokio Marui, Tanaka Works, STTi, ICS, Classic Army a CyberGun. Tyto firmy ale zároveň vyrábějí i manuální a plynové.

foto:

Beretta 92 poloautomatická pistole

Beretta 92 poloautomatická pistole

 

samopal:

Plynové (pohon na plyn)

Patří mezi méně používané, ale jsou velmi účinné a přesné. Hlavní důvod, proč nejsou moc prodávané je ten, že se musí často plnit plynem – na jedno nabití vydrží tak na 3 zásobníky (70 kuliček). V jednom zásobníku bývá přibližně 25 kuliček, které jsou poskládány v zásobníku do dvou řad a jsou tlačeny pružinou do hlavně.
Mezi sniperskými zbraněmi se ale plynový snipeři řadí mezi nejlepší, často se kombinují s manuálním natahováním. Plyn se prodává v 1000ml láhvi, která vydrží spolehlivě na 4000 kuliček. Při střelbě se nemusí ručně natahovat a střílí se na bázi expanze plynu, který se uvolní po domáčknutí spouště. Bývají hodně hlučné při výstřelu. Existují dokonce i automatické plynové zbraně (samopaly), ale ty jsou velmi náchylné na zamrznutí, což je ovšem nevýhodou i u ostatních plynových zbraní – nesmí se používat při nižších teplotách (minimální doporučená je +15C°).
Nejčastěji se používají u těchto zbraní jednotlivé vystřely.
Cena plynových zbraní se pohybuje okolo 3000 Kč. Najdou se pořád airsoftoví hráči, kteří si raději koupí plynovou zbraň než elektrickou a to i proto, že se spotřebuje menší množství kuliček než u elektrických zbraní.

foto:

devítka:

samopal:

sniper:

3) Manuální (ruční natahování zbraně)

Jsou vzhledově stejné jako všechny elektrické zbraně, pouze mají odlišný pohon. U manuálních se využívá ruční natahování při každém výstřelu. Nejčastěji si airsofťáci kupují buď malé (devítky), nebo dlouhé (snipery). Snipery patří mezi ty nejdražší, cena u nich se pohybuje od 3000 do 15 000 Kč, ale jsou velmi přesné. Musí se po každém výstřelu znovu ručně natáhnout, což zpomaluje střelbu. Krátké zbraně se používají jako záložní (sekundární) zbraně pro pokročilé hráče nebo jako hlavní (primární) pro začátečníky, kterým vyhovuje nízká cena. Ta se pohybuje od 600 do 1 200 Kč.

foto:

devítka:

samopal:

sniper:

zpracoval: Lukáš Kurucz

Photos copyright © www.airsoft.cz, www.airsoftguns.cz