NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Cestovaní > Londýn a jeho zajímavosti II.
b368

Londýn a jeho zajímavosti II.

Londýn je hlavním městem Anglie a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, zároveň také největším městem Evropské Unie. Společně s New Yorkem, Tokiem a Paříží patří mezi čtyři nejdůležitější města na světě.

Zajímavosti hlavního města

Trafalgarské náměstí (Trafalgar Square)
Náměstí bylo vybudováno na památku vítězství, kdy britské námořnictvo pod vedením admirála Horatia Nelsona porazilo Napoleonovo loďstvo v roce 1805 v bitvě u mysu Trafalgar v jihozápadním Španělsku. Na počest admirála Nelsona je na náměstí umístěna jeho socha.

Přírodovědecké muzeum (Natural History Museum)
Muzeum obsahuje asi 70 milionů předmětů, které jsou rozděleny do pěti částí: botanika, entomologie, mineralogie, paleontologie a zoologie. Základem muzea byly sbírky irského lékaře Sira Hanse Sloana.

Odkazy k tématu
v češtině: cs.wikipedia.org
anglicky: www.nhm.ac.uk

National Gallery
Národní galerie byla založena roku 1824, kdy britská vláda zakoupila uměleckou sbírku ruského emigranta Johna Julia Angersteina.
Obsahuje obrazy západoevropských malířů z období let 1250 až 1900 z národní umělecké sbírky Velké Británie. Nejvíce je zastoupeno nizozemské malířství, italská renesance a španělské malířství 17. století. Galerie vlastní přes 2000 obrazů a nachází se na severní straně Trafalgar Square.

Odkazy k tématu
v češtině: cs.wikipedia.org
anglicky: www.nationalgallery.org.uk

Tate Gallery – Tate Modern
Tate Gallery je síť čtyř britských galerií: Tate Britain, Tate Liverpool, Tate St Ives a Tate Modern. Posledně jmenovaná je umístěna v budově bývalé elektrárny Bankside na jižním nábřeží Temže a vystavuje národní sbírku moderního umění od roku 1900 do současné doby. Galerie jsou pojmenovány po podnikateli a sběrateli umění Henry Tateovi.

Odkazy k tématu
v češtině: cs.wikipedia.org
anglicky: ww.tate.org.uk

Londýnská radnice (London City Hall)
Stojí přímo proti londýnskému Toweru, má 10 pater a místo pro 440 pracovníků.
Vzhledově připomíná skleník anebo vejce a tak jí také Londýňané přezdívají. Průhlednost budovy má několik významů: energeticky úsporná, nabízí možnost výhledu pro zaměstnance a zároveň připomíná, že lidé sídlící uvnitř by měli sloužit lidem vně.
Architektonický návrh budovy provedl Lord Norman Foster a otevřena byla v červenci 2002. Sídlí zde zastupitelstvo Velkého Londýna, včetně londýnského starosty.

Odkazy k tématu
v češtině: cs.wikipedia.org
anglicky: www.london.gov.uk

30 St Mary Axe, neboli Gherkin
Je budova stojící v Londýnské City, kterou projektoval opět Norman Foster spolu s Kenem Shuttleworthem a dokončena byla roku 2004. Podobně jako při stavbě londýnské radnice jsou zde použity stejné technologické prvky. Budova má 40 pater a díky svému vzhledu a výšce dominuje svému okolí.
Svým tvarem připomíná šišku, nicméně původní stavební plán budovy měl podobné tvary jako okurka (angl. Gherkin) a tak jí tento název zůstal.

Odkazy k tématu
v češtině: cs.wikipedia.org
anglicky: www.30stmaryaxe.com

Hyde Park
Hyde park je jedním z největších parků v centru Londýna, jeho součástí je například známý Speaker’s corner („Roh řečníků“), kde v neděli ráno můžete potkat různé diskutéry. Zde je povoleno vyjadřovat se na jakékoli téma.
Park byl také několikrát místem koncertů nejznámějších rockových kapel.

Odkazy k tématu
v češtině: cs.wikipedia.org
anglicky: www.royalparks.org.uk

Doubledecker
Je dvoupatrový autobus – symbol Velké Británie. Většinou má červenou barvu, vejde se do něj 80 pasažérů, jeho délka je něco přes 9 metrů a nejčastěji na něj narazíte v centru Londýna.

Po městě na kratší vzdálenosti je nejvýhodnější se pohybovat právě autobusem. Síť londýnské autobusové dopravy je jednou z nejrozsáhlejších na světě. Má 700 linek, po kterých jezdí každý den přes 6500 autobusů, které zastavují na 17 000 zastávkách. Jednodenní jízdenky v londýnských autobusech stojí 3 libry.

Telefonní budky
Tuto typickou červenou telefonní budku najdete na mnoha místech v Londýně, vzhled budky navrhl Sir Giles Gilbert Scott.

Londýnské taxi
Klasické černé londýnské taxi („black cab“). V Londýně jezdí pouze takovéto modely taxíků a vyskytují se opravdu všude.

Textový zdroj: cs.wikipedia.org, www.visitbritain.cz.

UŽITEČNÉ ODKAZY:

Mapa Londýna maps.google.cz

Londýn (česky)cs.wikipedia.org

Londýn (česky)www.visitbritain.cz

Londýn (česky)mesta.orbion.cz

Londýn – památky (česky)www.anglie-info.estranky.cz

Oficiální stránky Londýna (anglicky) www.visitlondon.com