NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Kultura a jiné > Czech Lomography Gallery
c145

Czech Lomography Gallery

První originální výstava fotografií.

Czech Lomography Gallery (z vernisáže výstavy)

Ve čtvrtek 3. září proběhla v prostorách Uměleckoprůmyslového musea v Praze vernisáž k výstavě fotografií české komunity fotografů, sdružených pod hlavičkou stránek firmy www.lomography.cz.
Svůj název odvozují od slova LOMO, což byl za časů Sovětského svazu výrobce fototechniky v Leningradě (Leningradskoye Optiko Mechanicheskoye Obyedinenie), především známého a jedinečného fotoaparátu LOMO Kompakt Automat.
Na rozdíl od většiny současných (amatérských, či profesionálních) fotografů tito nadšenci používají ke zhotovování svých snímků klasickou starou analogovou technologii s využitím filmů. Navíc však používají fotoaparáty s plastovými těly, pevným sklem (plastem) a možností pouze základních nastavení před samotnou expozicí (pár časů závěrky a pouze několik clonových variant). Některé přístroje nemají dokonce ani hledáček a fotí se tedy s nimi intuitivně odhadem (můžete si ho však případně dokoupit v externí podobě a zasunout do sáněk pro blesk).
Nicméně výhodou zde je například možnost zakoupení fotoaparátu s více čočkami a vícenásobnou expozicí. Používání blesků s vnitřními otáčecími barevnými filtry, nebo zabudovaných širokoúhlých objektivů (rybích ok).
Výstava potrvá do 31. října v kavárně Uměleckoprůmyslového musea v Praze (ulice 17. listopadu č. p. 2, Praha 1). Otevřeno denně 10 – 19 hodin.

Fotografie a text: Roman Kurucz

Další článek se související tematikou na našich stránkách:
Fenomén jménem Holga. zde.

UŽITEČNÉ ODKAZY:

Lomography.cz http://www.lomography.cz/

Uměleckoprůmyslové museum v Praze http://www.upm.cz/

Lomography.com http://www.lomography.com/