NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Zajímavosti > Banksy – anglický král Street artu
banksy

Banksy – anglický král Street artu

Jeho práce vídají denně tisíce lidí, však jeho tvář doposud nezná nikdo.
Řeč je o anglickém králi Street artu, který vystupuje pod pseudonymem Banksy.

Tento článek volně navazuje na předchozí, který byl o Street artu obecně. Tímto bych se ráda zaměřila, na konkrétního umělce, špičku v tomto oboru.

Banksy, vlastním jménem Robert Banks se narodil pravděpodobně v roce 1974 nedaleko Bristolu. Byl synem kopírovacího technika a sám se vyučil za řezníka. Neprošel žádným výtvarným vzděláním a dokonce byl vyhozen ze školy a odsouzen za malé přestupky. Banksyho rodiče o jeho opravdovém zájmu neměli vůbec ponětí.

Se street artem Banksy začal přibližně v roce 1992, ale jiné údaje zmiňují již 80. léta. Nejdříve byl součástí bristolské skupiny spejerů, tzv. Drybreadz crew. Později se začal více věnovat street artu a dodnes tvoří převážně stencils (nástřiky přes šablonu), stickers (nálepky) a sculptures (plastiky).

Banksyho styl je plný humoru, sarkasmu a ironie, přesto, že se týká vážných témat. Jejich poslání je často protiválečné, protikapitalistické, protikonzumní nebo volající po svobodě. Jeho nápady, jakoby samy neměly žádné hranice. Mezi Banksyho oblíbené motivy patří zvířata (opice a krysy), policie, vojáci, stráž, nebo děti.

V roce 2003 na sebe poprvé upoutal velkou pozornost. Na oficiální výstavy vpašoval své vlastní kopie známých obrazů jako například obraz ,,Lekníny‘‘ od Clauda Moneta, do kterého vmaloval nákupní košík a odpadky jako symbol destruktivního chování člověka k přírodě. Obrazu ,, Noční jeřábi‘‘ od Edwarda Hoppera přimaloval anglické hooligans, oblečené do spodního prádla s vlajkou Velké Británie. Nebo dále da Vinciho obraz Mony Lisy namaloval s obrovským žlutým úsměvem. V roce 2004 poslal do oběhu desetilibrové bankovky, na kterých byla místo podobizny královny podobizna princezny Diany. Většina z nich byla později prodána sběratelům za za kus. K princeznině památce se prodalo nespočet obrazů v hodnotě /ks. Dalším slavným dílem se stala napodobenina obrazu Marilyn Monroe od Andyho Warhola za na kterém legendární modelku a herečku vystřídal novodobý sexy symbol Kate Moss.

Zajímavá a na člověka silně působící je série devíti obrazů namalovaných v roce 2005 na zeď, oddělující Palestinu od Izraele, tím pádem i od západního světa. Banksy nazval tuto stavbu největším vězením na světě a zároveň „rájem pro sprejery“. Jsou na nich zobrazeny průhledy do krásných krajin pláže nebo hor, dále děti, bourající zeď ve snaze dostat se na druhou stranu, žebřík, vedoucí až k elektrickému oplocení. Ohlasy na jeho díla byly kladné, dokonce byla zeď místními obyvateli označena za krásnou, což nebylo původním Banksyho záměrem. Neodradila ho ani ozbrojená stráž, která ho několikrát vybízela k odchodu střelbou do vzduchu.

Hodnota Banksyho děl se postupně zvyšuje, čemuž dosvědčuje i fakt, že jeho díla jsou prodávána za miliony liber slavným osobnostem, jako jsou Angelina Jolie a Brad Pitt. Sám Banksy nechápe, proč lidé jeho práce kupují, obzvláště za tak velké peníze. Díla se dostaly do aukcí bez jeho svolení, a proto z nich nemá žádný zisk.

V roce 2007 byla pořízena v noci jeho první fotografie, kde měl Banksy na hlavě černou kapuci. Díky tomu se podařilo aspoň částečně objasnit „tajemno“ kolem tohoto umělce. Otázkou, ale zůstává, jestli je to vůbec potřeba.

Text: Beata Kuruczová – ataeb.k(zavinac)seznam.cz.

Předchozí článek na našich stránkách: Street Art