NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Ostatní > Spor o protihlukovou bariéru v Úvalech vyřešen
bechovice-uvaly

Spor o protihlukovou bariéru v Úvalech vyřešen

Spor o dostavbu železničního koridoru, trvající bezmála dvanáct let, se dostal do finální fáze.

Problémem v tomto případě bylo, že rodina Brzákových bydlící v Úvalech v blízkosti trati, nechtěla mít před domem pětimetrovou protihlukovou stěnu.
Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC) přitom odborné posudky i zákon dávaly za povinnost stěnu postavit.
Podle nových zjištění již nyní velká protihluková opatření nejsou zapotřebí.

Podle České televize dostala rodina za pravdu podle studie Agentury pro posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Stavba stěny bude řešena tak, že bude pouze na jedné straně traťového koridoru. Sníží se tím šíření hluku z projíždějících vlaků. Stavba se bude řídit podle tzv. staré hlukové zátěže z roku 2003.

Přípravy na výstavbu budou zahájeny poté, co krajský hygienik odsouhlasí rozhodnutí. Plánuje se začít se stavbou do konce roku 2012 – tím by se mohl stihnout termín, který se váže k roku 2013, kdy končí evropské dotace.
Rekonstrukce posledního zbývajícího traťového úseku mezi Prahou a Pardubicemi by tak mohl začít.

Zdroj: ČTK


Foto: Google Maps/Tele Atlas

Většina členských států v evropské unii navíc ani nemusí striktně dodržovat hlukové limity tak, jako je tomu u nás. Záleží na domluvě mezi stranou, která vytváří zmíněný hluk nad doporučenou hladinu a samosprávou. Často se také stává že protihlukové bariéry nevyžadují ani sami obyvatelé v blízkosti tratí. Stavějí se pouze kvůli tomu, aby se dodržely normy v ČR.

Foto: ŠŽDC

Autor textu: Lukáš Kurucz