NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Cestovaní > Čína, fotografie Dany Kobrlové, část III.
j244

Čína, fotografie Dany Kobrlové, část III.

Čína je rozlohou 3. největší zemí světa, svých 9 600 000 km² má složených z 23 provincií, 5 autonomních oblastí a 4 samosprávných měst, patří jí též 500 ostrovů.

Čína, fotografie Dany Kobrlové, část I.
Čína, fotografie Dany Kobrlové, část II.

Číňané jsou zdatní obchodníci, neuvěřitelně smlouvají a nabízejí kopie čehokoli komukoli. Nechápou, proč se celý západní svět zlobí, když vyrábějí kopie světových značek… prostě všeho…

Historicky jde o jejich způsob učení se (například psaní čínského písma, kaligrafie) opisováním od mistra. Účelem není něco vymýšlet, protože mistrova práce je dokonalá, ale co nejlépe okopírovat předlohu. Čím dokonalejší kopie, tím si tvůrce zaslouží více uznání… Vysvětlete jim pak, proč se firmy jako Gucci, Louis Vuitton, Apple, Adidas, Convers, Rolex zlobí, když chrlí zboží těchto značek v dokonalých kopiích, ovšem pochybné kvality a za zlomek ceny je nutí turistům.

Velmi rychle jsme se naučili říkat spojení „ ni hao, buyao“ [nichao, pujao], což znamená „dobrý den, nechci“, na jejich „kuči-kuči“ „vuton original“ „ajfoun5“,“ lolex vočis“.

Stinnou stránkou jejich touhy po kopírování je architektura. Všechny historické budovy vypadají podobně a chrámy jsou téměř stejné, ať jde o buddhistický, taoistický, konfuciánský či islámský chrám. S nadsázkou lze říci, že jste-li laik a vidíte-li jeden, jako byste viděli všechny. Ctí je jejich náboženská tolerance a pragmatický přístup k víře, líbí se mi, jak pálí jako obětiny vonné tyčinky, protože na jejich dýmu se motlitba nese blíž k nebesům. A klidně se pokloní buddhista v taoistickém chrámu, má-li ho blíže cestou domů z práce.

Co ještě? Nemají moc pěkných portrétů historických osobností. Proč malovat živého člověka, kterého vidím? Tak malovali portréty až posmrtné. Podle toho vypadají (: Chrámy a paláce ale mají krásné živé barvy a ornamenty, hodně zvířecí motivy, lvi, draci (císař) a fénixové (císařovna). I oltáře jsou barevné a veselé, s gotickou ponurostí katolíků a strohostí protestantů se to nedá srovnat (:

Fotografie a text: Dana Kobrlová
Čína, fotografie Dany Kobrlové, část I.
Čína, fotografie Dany Kobrlové, část II.
Čína, fotografie Dany Kobrlové, část IV.

Čína (tradiční znaky: 中國, zjednodušené znaky: 中国, anglicky: China) na http://maps.google.com/:

Zvětšit mapu