NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Cestovaní > Čína, fotografie Dany Kobrlové, část IV.
j280

Čína, fotografie Dany Kobrlové, část IV.

Čína je rozlohou 3. největší zemí světa, svých 9 600 000 km² má složených z 23 provincií, 5 autonomních oblastí a 4 samosprávných měst, patří jí též 500 ostrovů.

Čína, fotografie Dany Kobrlové, část I.
Čína, fotografie Dany Kobrlové, část II.
Čína, fotografie Dany Kobrlové, část III.

Velká města jako Shanghai a Hongkong mě naopak „srazila do kolen“ svou velikostí, moderností a technikou. Shanghai je městem s nejdražšími pozemky (spolu s Hongkongem) a s největším počtem mrakodrapů na světě (budova s více než 30ti patry, vyšší než 100-150 m). Má jich přes 3000. Kam jinam by se nacpalo 20 milionů jejich obyvatel, že?

Nemůžu si odpustit oblíbený vtip: Pobočník k čínskému prezidentu: „Máme problém, Slováci nám vyhlásili válku“.“ Kolik jich je?“ „Asi 5 milionů“ „Aha, a ve kterém hotelu se ubytovali?“
Budovy jsou to velkolepé, přesto nebo právě proto, jsem se při jejich úpatí, kudy procházíte, cítila dost nepříjemně.

V Pekingu (i jinde) navíc máte strach, zda vám něco nepřistane na botě či na zádech, protože si zachovali milý zvyk nesmrkat ale plivat na zem, pokud si soukromě nechrchlají za svou rouškou… Taky moc roztomilé jsou jejich toalety. Mimo to, že jsou většinou turecké, občas se jejich asijský kolektivismus projeví i absencí dveří do jednotlivých kójí, oni to neřeší. Nečekejte zdvořilost nebo že vám dá někde někdo přednost v zemi, kde vás do metra či vlaku natlačí profesionální „namačkávači“ v bílých rukavičkách.

Opustili některé pro nás nepochopitelné staré zvyky, jako je svazování ženských nožek do „kopýtek“ pro krásu. Zůstalo jim naopak mnoho symbolů a talismanů pro štěstí, ať už jako červené třapce a do nich vpletené repliky staré mince nebo obrázky netopýra, jehož znak se vyslovuje „FU“ a tedy zní podobně, jako znak štěstí či bohatství a prosperity.

V Číně vás nepošlou vlevo, vpravo nebo rovně, ale na východ, jihovýchod nebo severozápad. Jejich orientace v prostoru je obdivuhodná stejně jako jejich pracovitost, touha vyniknout a uspět.

Čína je v současné době jedno velké staveniště, staví velkoryse infrastrukturu, mosty, dálnice, parky, neumí ale moc věci udržovat, neopravují. Ctí to, že důležité je to uvnitř, ať už jde o bytí, rodinu, společenství či zařízení domova, o to je tedy třeba pečovat. To vně, ať už svět, cizinci, jejich názory či fasáda vlastního domu je nedůležité a tak je moc nezajímá.

Shodli jsme se na tom, že Čína je úžasná země a my jsme to všechno moc rádi viděli na vlastní oči, ale jsme šťastní a měli bychom každé ráno tiše děkovat, že jsme se narodili tady.

Svezli jsme se nejrychlejším magnetickým vlakem světa rychlostí 341 km/h. Nejen tady získáte dojem, že ten vlak nám neujíždí, že už nám ujel…

Fotografie a text: Dana Kobrlová
Čína, fotografie Dany Kobrlové, část I.
Čína, fotografie Dany Kobrlové, část II.
Čína, fotografie Dany Kobrlové, část III.

Čína (tradiční znaky: 中國, zjednodušené znaky: 中国, anglicky: China) na http://maps.google.com/:

Zvětšit mapu