NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Cestovaní > Krakov – nejnavštěvovanější město Polska
l220

Krakov – nejnavštěvovanější město Polska

Krakov (polsky Kraków) je metropole Malopolského vojvodství v jižním Polsku, ležící na řece Visle.

Patří mezi nejatraktivnější a nejnavštěvovanější města Polska. Za návštěvou Krakova míří více turistů než například do hlavního města Varšavy.

Počtem obyvatel je to druhé nejlidnatější město země (756 583, aglomerace 1 516 000, v roce 2008).

Historické centrum města je společně s hradem Wawel zapsáno již od roku 1978 na prestižní seznam chráněných památek UNESCO.

Dominuje mu centrální náměstí, polsky Rynek glowny.
Nachází se zde katedrála sv. Marie, kostel sv. Vojtěcha, tržnice Sukiennice, pomník polského spisovatele a představitele polského romantismu Adama Mickiewicze, či Radniční věž.

Centrum je zároveň také plné restaurací, bister, pizzerií a kaváren. Na centrálním náměstí je k dispozici nespočet restauračních zahrádek, které jsou většinou také hosty poměrně zaplněny.

Na vrchu Wawel na levém břehu Visly se tyčí impozantní Královský hrad pocházející z 10. století, který býval po staletí sídlem panovníků a katedrála místem korunovací králů.

Fotografie a text: Roman Kurucz

Oficiální stránky města: www.krakow.pl
Krakov na Wikipedii: cs.wikipedia.org
„Krakov, nejatraktivnější a nejnavštěvovanější město Polska“: cestovani.idnes.cz


View Larger Map

Návštěva města Karkov byla součástí třídenního výletu Úvaláků, zajímající se o vojenskou techniku, který se uskutečnil pod organizační taktovkou pana Tomáše Kašičky poslední květnový víkend v roce 2012.