NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Cestovaní > Výlet do Francie s „Káša Travel“, část 5. – město Štrasburk.
f419

Výlet do Francie s „Káša Travel“, část 5. – město Štrasburk.

Ve dnech 8. – 11. 5. 2008 proběhl výlet vybraných úvalských jednotlivců autokarem do Francie na obhlídku některých francouzských vojenských pevností, vytvářejících známou Maginotovu linii. Ubytování bylo zajištěno v centru města Štrasburk, které bylo poblíž vytipovaných pevností. Toho jsme využili i k jeho prohlídce a pořízení několika fotografií.

Štrasburk

Francouzsky Strasbourg, německy Straßburg, alsasky Strossburi, je hlavní město Alsaska ve východní Francii. Patří mezi nejdůležitější města Francie (její sedmé největší město), ale i celé západní Evropy.
Bylo založené před více než 2000 lety. Leží u hranic s Německem a v průběhu historie patřilo vždy střídavě buď pod jeden, nebo druhý stát.
Štrasburk je největší francouzský říční přístav, městem protéká řeka Rýn, centrem pak menší Ill.

Historické jádro města je od roku 1988 zapsáno na Seznam světového dědictví Unesco.
Hlavní dominantou je katedrála Notre-Dame de Strasbourg s gotickým průčelím – jeden z nejslavnějších chrámů ve Francii z 11.-16.století. Nejvyšší věž katedrály je 142 metrů vysoká a je druhá nejvyšší ve Francii, uvnitř chrámové lodi se nachází orloj. Architektonicky patří katedrála do tradice německého gotického stavitelství a o její stavbu se nejvíce zasloužil Erwin von Steinbach v letech 1277 až 1318.
Na náměstí u katedrály se nachází dům „Maison Kammerzell“, který dříve patřil bohatému kupci a dnes je zde známá restaurace. Vyniká nejkrásnější skulpturální dekorací v oblasti Alsaska.
Ve Štrasburku se nachází celkem 9 muzeí, např. Alsaské muzeum, Muzeum archeologie, Historické muzeum, Muzeum uměleckých řemesel, či Muzeum moderního a současného umění.
Městem protéká řeka Ill s množstvím kanálů, které obklopují tradiční hrázděné domy ze 16. a 17. století. Tato část města se nazývá Malá Francie (La Petite France) a je rozhodně její nejhezčí. Na jejím konci stojí Kryté mosty (Ponts Couverts), které si však své zastřešení již neuchovaly – zmizelo v 18. století.
Kromě historických památek je Štrasburk stejně jako například Brusel také úředním městem Evropy – sídlí zde Rada Evropy, Evropský parlament a Evropský soudní dvůr pro lidská práva.

Pokud budete cestovat do města z Čech po silnici tak Štrasburk leží na konci pomyslné přímky trasy Praha, Plzeň, Norimberk. Celková délka z Prahy je 620 km. Mezinárodní letiště Strasbourg-Entzheim leží 15 km od středu města.

Odkazy na stránky o městě:
www.strasbourg.fr – oficiální stránky města (franc., angl., něm.)
www.otstrasbourg.fr – oficiální stránky Štrasburského turistického úřadu(franc., angl., něm., ital., špan.)
cz.franceguide.com (česky)
cs.wikipedia.org (česky) – internetová encyklopedie
www.earthinpictures.com (slovensky) – fotografie
www.traveldigest.cz – „48 hodin ve Štrasburku“
www.cestopisy.net – „Francie – Alsasko – Colmar a Štrasburk“
web.volny.cz – „Štrasburk: malebná alsaská metropole“
www.strasbourg.info (angl.) – oficiální stránky Štrasburku o katedrále
www.cathedrale-strasbourg.fr (franc., angl., něm.) – stránky o katedrále


Foto: Roman Kurucz