NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Kultura a jiné > Rozhodnuto. Úvaly se zvětší.
mlada-fronta

Rozhodnuto. Úvaly se zvětší.

Úvaly – Bylo to těsné hlasování. Ale nakonec příznivci velkých změn mohou slavit. Úvalští zastupitelé totiž schválili nový územní plán.
Z patnáctičlenného zastupitelstva bylo osm zastupitelů pro nový plán, pět proti a dva se zdrželi hlasování.
„Diskuse o územním plánu trvaly několik hodin a byly velice bouřlivé,“ přibližuje jednání starosta města Jan Šťastný, který patří mezi velké příznivce nové podoby Úval.

Přibude asi 3 500 lidí

Změna v územním plánu, která se týká asi 70 hektarů v oblasti Hostín, znamená, že zde v příštích šesti letech vyroste zcela nová obytná čtvrť pro téměř tři a půl tisíce lidí. Pozemky zakoupila nizozemská investiční společnost MEI Czech Republic, která tady chce postavit 770 domů a 380 bytů.
Investor však nepostaví jen byty. Ve městě vzniknou dvě nové školky, opraví se náměstí, přibudou obchody a zeleň. „Noví obyvatelé přinesou městu až čtyřicet milionů ročně,“ doufá starosta.
Navíc investor městu zaplatí 80 milionů, což je roční rozpočet města, a Úvaly dostanou ještě další majetek zhruba za půl miliardy. Šedesát milionů už přišlo na městský účet. Tyto peníze chce město využít na zlepšení infrastruktury – je potřeba vybudovat nové vodovody nebo kanalizaci, dešťovou kanalizaci či osvětlení.
„Pak teprve můžeme udělat nový povrch vozovek. Jinak by se asfalt při kopání zase poničil,“ prohlásila místostarostka Helena Váňová.
Samozřejmě 80 milionů na tohle vše nestačí – Úvaly mají vnitřní dluh zhruba miliardu, protože se již dlouho do ničeho neinvestovalo.
„Připravujeme projekty tak, abychom mohli žádat o peníze z Evropské unie. Do jednoho roku bychom měli mít na vodovody stavební povolení, pak můžeme hned začít stavět,“ vysvětluje Šťastný.

Plánovaný rozvoj je nejlepší

Projekt na rozšíření Úval má však také hodně odpůrců. „Tolik lidí se sem nevejde, město to neunese,“ bojí se Alena Králíková, která v Úvalech žije celý život. A takových lidí jsou stovky.
Jenomže příznivci změn oponují tím, že se v okolí Úval bude stavět stejně. „Je důležité mít ten stavební rozmach pod kontrolou, aby v okolí nevznikly samostatné satelity, a tohle je nejlepší cesta,“ domnívá se Šťastný.

„Připravujeme projekty tak, abychom okamžitě mohli žádat o peníze z Evropské unie.“ Jan Šťastný, starosta Úval.

 

Originál článku, (převzato od): Lucie Kořistová, Mladá fronta DNES