NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Zajímavosti > Annie Leibovitz
annie_01

Annie Leibovitz

V současné době se v pražských kinech v distribuci společnosti Aerofilms promítá film „Život objektivem“ o americké a zřejmě i nejznámější světové fotografce Annie Leibovitz. Dokument ze série American Masters natočila její sestra Barbara v roce 2006.

Film přibližuje především profesní růst Annie Leibovitz, částečně také její soukromý život. Vypráví o jejím dětství v rodině vojáka, cestujícího po různých základnách, kde na jedné z nich na Filipínách Annie poprvé zkoušela fotografovat.
O období hippies v 70tých letech, kdy již žila samostatně v San Francisku a kde v roce 1970 začala fotografovat pro nově založený časopis Rolling Stone.


Zachycuje rok 1980, kdy několik hodin poté, co fotografovala bývalého Beatla Johna Lennona spolu s jeho manželkou Yoko Ono, byl na ulici zastřelen před svým domem v New Yorku Markem Davidem Chapmanem.


Její práci pro časopis Vanity Fair, pro který vytvářela především portréty hollywoodských hvězd.
Ze soukromého života je ke konci filmu například objasňován její vztah s americkou spisovatelkou Susan Sontag, či narození jejich dětí.
Výčet hvězd, které se na plátně objevují, a které svým fotoaparátem zachytila, je opravdu velký: George Clooney, Robert Downey Jr., Brad Pitt, Kirsten Dunstová, Whoopi Goldbergová, Bill Gates, Hillary Clintonová, Patti Smithová, Demi Mooreová, Arnold Schwarzenegger, Jack Nicholson, John Lennon, Mick Jagger a ostatní členové kapely Rolling Stones.


Dokument mimo jiné ukazuje, jak se z Annie Leibovitz v průběhu času stala stejná celebrita jako ty, které sama fotila.

Spousty fotografií, které jsou veřejnosti všeobecně známé, a které většina lidí někdy v životě již viděla, si nyní může každý spojit s konkrétním jménem její autorky.

Trailer k filmu se nachází zde:

[youtube XX2VcQlVdiM nolink]

Annie Leibovitz.

Celým jménem Anny-Lou Leibovitz se narodila v roce 1949 ve Waterbury v Connecticutu ve Spojených státech. V San Franciscu se zapsala na výtvarný institut, zaměřený na studium malby. Později docházela na večerní školu fotografie.
Během roku 1970 začala fotografovat pro nový undergroundový časopis Rolling Stone a o dva roky později se stala jeho hlavní fotografkou. Velkou zásluhu na tom měl Jann Wenner, zakládající editor časopisu, kterého zaujalo její portfolio a do redakce jí přivedl. Jedna z nejdůležitějších prací pro tento časopis bylo v roce 1975 focení amerického turné kapely Rolling Stones, od kterého ji kolegové novináři odrazovali a o kterém později ve filmu řekla: „Všecko, co si představujete, že jsem při něm mohla dělat, jsem dělala.“ Pravdou je, že si zároveň z tohoto turné kromě povedených fotografií odnesla i závislost na alkoholu a drogách, ze které se později musela léčit.
Časopis Rolling Stone se i díky Leibovitzové postupem času stal jedním z nejvýznamnějších hudebních magazínů ve Spojených státech.První kniha fotografií AL pod názvem Annie Leibovitz: Photographs vyšla v roce 1983. Ve stejném roce začala spolupracovat s časopisem Vanity Fair. pro který fotografovala zvláště inscenované i mírně provokativní portréty především hollywoodských osobností (Whoopi Goldberg ponořená v koupeli mléka, Bette Midlerová v záplavě tisíců růží, či nahá Demi Moorovou v sedmém měsíci těhotenství z roku 1991).
Kromě Vanity Fair pracovala také pro časopis Vogue.


Do devadesátých let patří také její focení Brada Pitta, Michaila Baryšnikova, Ellen DeGeneresové, George W. Bushe, Michaela Moora, Madeleine Albrightové, Billa Clintona, Scarlett Johannsonové, Keiry Knightleyové, Toma Forda či Nicol Kidmanové.


Zpěvák Sting, Bruce Springsteen či zpěvačka Cyndi Lauper se Leibovitzovou nechali vyfotografovat na obal svých hudebních alb.


Mezi jinými poctami byl Leibovitzové udělen řád Commandeur des Ordre des Arts et des Lettres francouzskou vládou.
V roce 1989 se Annie Leibovitzová setkala se Susan Sontagovou při fotografování spisovatelky pro knihu AIDS a jeho proměny. Sontagová měla následně veliký vliv na její život a tvorbu, například když v roce 1993 odjela na její popud fotografovat do Sarajeva během válek na Balkáně. Mezi nimi vznikl intimní vztah, který trval až do roku 2004, kdy Sontagová podlehla nemoci.
V devadesátých letech také monitorovala válečnou apokalypsu ve Rwandě.

Disneyho projekt „Year of a Million Dreams“.

Při práci pro Disneyho studio Leibovitzová poprvé využívala filmové produkce. Pro scény spojené s klasickými filmovými pohádkami od Walta Disneyho byli použiti světoznámý umělci, jako například Jessica Bielová, Jennifer Lopezová, Marc Anthony, Whoopi Goldbergová, Gisele Bundchenová, Michail Baryšnikov, nebo Tina Feyová. Trailer z průběhu fotografování zde:

[youtube 3Embey_xyvw nolink]

UŽITEČNÉ ODKAZY:

http://www.aerofilms.cz/ Annie Leibovitz: Život objektivem (o filmu na stránkách distributora)

http://www.kinosvetozor.cz/ termíny promítání filmu v kině Světozor

http://www.pbs.org/ originální stránky o filmu (American Masters, angl.)

http://en.wikipedia.org/ Annie Leibovitz na Wikipedii (internetové encyklopedii, angl.)

http://www.stumbleupon.com/ fotografie

http://www.nytimes.com/ fotografie

http://www.andrewsmithgallery.com/ fotografie

http://www.houkgallery.com/ fotografie (American Music)

http://www.artnet.com/ fotografie

KNIHY DOSTUPNÉ U NÁS:

http://www.slovart.cz/ Annie Leibovitz – American Music

http://www.kosmas.cz/ Annie Leibovitz – A Photographer´s Life 1990-2005

zpracoval: Roman Kurucz

Photos copyright © Aerofilms, Disney Parks