NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Cestovaní > Kréta – Chersonisos, Stalida, Malia.
chersonisos_v

Kréta – Chersonisos, Stalida, Malia.

Kréta

Je středomořský ostrov s bohatou historií, která sahá až do 6. tisíciletí př. n. l. Díky svému umístění se stal v podstatě prvním významným centrem řecké civilizace, ve 3. a 2. tisíciletí př. n. l. byla Kréta jedním z míst vyspělé mínojské kultury, po které nám zůstali např. ruiny paláce v Knóssu.
Ostrov je opředen mnoha legendami, z nichž podle té nejvýznammější je Kréta považována za místo zrození Dia – vládce všech olympských bohů i lidí, který se podle pověsti měl narodit v jeskyni na nejvyšší hoře Psilostiris v centrální části ostrova.
Kréta leží mezi třemi světadíly – Evropou, Asií a Afrikou. Ze severu jí obklopuje Krétské moře a z jihu moře Libyjské. Je to největší a nejjižnější řecký ostrov ve Středozemním moři, zároveň je v něm také pátým největším celkově.
Rozloha hornatého ostrova je 8261 km², nejvyšší hora má výšku 2456 m n. m. Kréta je asi 250 km dlouhá, v nejširším místě dosahuje šířky 60 km, v nejužším pak pouhých 12 km.
Má čtyři řecké provincie – Iraklion, Chania, Rethymnon a Lasithi. Hlavním městem je Iraklion (Heraklion), který má zhruba 150 000 obyvatel, ale jejich počet každým rokem narůstá. Jinak je ale Kréta nejlidnatějším řeckým ostrovem s celkovým počtem obyvatelstva 540 000.

Chersonisos (Hersonissos, řecky Χερσόνησος)

Je jedním z velkých středisek turistického ruchu a od hlavního města Iraklionu leží východně vzdálen asi 35 kilometrů.
V minulosti od antiky po byzantskou éru to byl významný a prosperující přístav. Na okrajích města dnes můžete navštívit ruiny ranně křesťanských bazilik z 5. století.
Uprostřed sezóny je zde opravdu rušno a to především ve večerních hodinách, kdy se zaplňují místní bary a diskotéky.
Ve městě, nebo jeho blízkosti se kromě množství hotelů, taveren, barů, cukráren a různých obchůdků nachází kromě klasických oblázkových a písčitých plážích také akvaparky s bazény a skluzavkami.
Nad rušným centrem se v kopcích ukrývá historická čtvrť Kutulufari (Koutouloufari) s úzkými uličkami a malými původními kamennými domky. I zde je možnost občerstvení ve stylových menších restauracích, případně nákupu místních suvenýrů.

foto 1 – 8 uličky v hl. městě Iraklion, 9 – 14 město Chersonisos, z toho 15 – 27 historická část Kutulufari.

Stalida (Stalis, řecky Σταλις nebo Σταλιδα)

Poblíž Chersonisosu směrem na východ se nachází pobřežní letovisko Stalida. V našich tištěných průvodcích o něm zmínku ale nenajdete. Snad proto, že zde není žádná významnější kulturní památka. Naopak zde ale v místním krámku narazíte na čerstvé české noviny, značící, že i na místních plážích narazíte bez problémů na další naše turisty.
Původně to údajně bývala rybářská vesnička, nyní však žádné památky z této doby již vidět nejsou.
Moře je v těchto místech mělké a teplé, vhodné například i pro malé děti. Jelikož zde zároveň nejsou téměř žádné skály nenarazíte ani na mořské ježky.
V současnosti je její nejdůležitější částí dlouhá písečná pláž a cesta, která vede podél ní. Na obou jejích stranách je zde nakupeno spoustu hotelů, apartmánových domů, restaurací, barů, kaváren, krámků se vším možným, anebo půjčoven čtyřkolek a skútrů. Především čtyřkolek, osedlaných mládeží z celé Evropy, se po silničce prohání neskutečné množství. Před místními restauracemi na ulici často narazíte na jejich zaměstnance, kteří mají na starost odchytávání potenciálních zákázníků s jídelním lístkem v ruce a jsou poměrně akční a neodbytní.
Mezi jednotlivými stavbami přilehlými k moři pak vedou stezky na pláž.
Hlavní silniční cesta je na spodní mapě vyznačena žlutě, vlevo pokračuje směrem na Chersonisos a dále na hlavní město Iraklion, vpravo pak na Agios Nikolaos.

foto 1 – 36 Stalida, pláže, taverny, bary, obchůdky, hotely.

Malia (řecky Μαλια)

Pokud se vydáte pěšky po pobřežní cestě ze Stalidy dále na východ, dojdete po chvíli do středisko Malia. Jeho začátek ale nezaregistrujete, neboť obě místa jsou navzájem mezi sebou propojená.
Je to jedno z nejstarších turistických letovisek na Krétě.
Stejně jako ve Stalidě se nad ním vypíná pohoří Selena Oros s nejvyšší horou ve výšce 1599 m. n. m., což je pouze o 3 metry méně než naše Sněžka.
Na východ od centra města leží Mínojský palác, který patří mezi čtyři hlavní mínojská naleziště a byl postaven ve stejném období jako ten v Knossu.

Fotografie, text: Roman Kurucz (©2007)
Článek: Kréta – Minojský palác, Knossos na našich stránkách.

UŽITEČNÉ ODKAZY:

kreta.rovnou.cz

kreta.tripidipi.cz

kreta.evropou.cz

recko.orbion.cz

kreta.czhannes.com

icedovo.astronomy.cz/kreta.htm

www.kretavdetailech.cz

www.kretavdetailech.cz

cestovani.idnes.cz. Kréta: ostrov, kde se zastavil čas.

cestovani.idnes.cz. Kam teď k moři? Ideální volba − západní Kréta.