NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Zajímavosti > Paul Signac (1863 – 1935)
paulsignac

Paul Signac (1863 – 1935)

Dne 11. listopadu 1863 se v Paříži narodil Paul Signac, na tento rok tedy připadá 145 výročí jeho narození.

Francouzský malíř, plným jménem Paul Victor Jules Signac, byl představitel neoimpresionismu. Společně s Georgem Seuratem objevil a používal techniku pointilismu, což bylo skládání obrazu z malých barevných bodů – teček (francouzsky les points – odtud tedy název).


Snídaně, 1886-1887.


Neděle, 1888-1890.

Signac byl synem obchodníků. S malováním začal v roce 1882 na Montmartru, kde tvořil především pod vlivem impressionistů. Začínal malbou pohledů na Asnières, kde jeho rodina pobývala a kde měl také svou loď. Signac miloval jachting a i v pozdějších letech se mu věnoval. Obeplul téměř všechny přístavy ve Francii, ale i spousty jiných ve Středozemním moři.

V roce 1884 Signac vystavuje své první práce na Salónu nezávislých umělců, kde se setkává s Georgem Seuratem, se kterým se později spřátelí. Seurat však byl povahou spíše do sebe uzavřený a autoritativní, zřejmě i proto měli mezi sebou časté neshody. Byl o čtyři roky starší než Signac, založil techniku malby zvanou pointilismus a právě se Signacem je tato tvůrčí metoda v umělecké oblasti spojovala a dále jí rozvíjeli. Svou vlastní cestou chtěli ještě lépe zachytit světlo než impresionisté. Na svých obrazech používali základních spektrálních tonů míchaných na základě fyzikálních pouček o skladbě světla. Barvy se neměly mísit na paletě, nýbrž až v očích diváka.
Roku 1891 v Gravelines však Georges Seurat ve svých 32 letech umírá a jejich další společný umělecký vývoj končí.


Dvě kloboučnice, Rue du Caire, 1885-1886.

V březnu roku 1889 Signac navštívil Vincenta van Gogha v Arles, kterého předtím poprvé potkal při malování v Asnières.
Svým malováním strávil nejvíce času v jižní Francii a to především v přístavním městečku St Tropez. Zde se usadil v roce 1892 a jeho příchod sem přilákal i další umělce: Matisse, Bonnarda, či Vuillarda. Převážnou část Signacova díla tvoří hlavně obrazy francouzských přístavů.

7. listopadu téhož roku si Signac vzal v Paříži za manželku Berthe Roblesovou, za svědka mu kromě jiných šel například Camille Pissarro.

Klíčovou publikací pro hnutí pointilismu se stala Signacova kniha „Od Delacroixe k neoipresionismu“, vydaná roku 1899.

Paul Signac zemřel ve věku sedmdesáti dvou let dne 15. srpna 1935 v Paříži, o tři dny později byl pochován na hřbitově Père Lachaise.

V budoucnu na tvorbu Signacovu a Seuratovu svým způsobem navázala práce italských divizionistů, kteří také používali speciální techniku nanášení barev na plátno, místo teček však rozmísťovali tenké barevné proužky.

Obrazy: 1-8 autor Paul Signac, 1 Nábřeží v Clichy , 2 Plynojemy v Clichy (1886), 3 Boulevard de Clichy (1886), 4 Aiguillage Bois-Colombes (1886), 5 Le Clipper Asnieres (1887), 6 Collioure, Les Balancelles (1887), 7 Le Pin Saint Tropez (1892-1893), 8 Port de Saint-Tropez (1899)

UŽITEČNÉ ODKAZY:

commons.wikimedia.org – obrazy

en.wikipedia.org – článek v angličtině.

www.net-provence.com – obrazy (článek angl., fr.)

www.mozek.cz – Pointilismus

www.lidovky.cz – obrazy italských divizionistů, článek k výstavě v roce 2008

Autor článku: Roman Kurucz

Photos copyright © www.net-provence.com, www.artknowledgenews.com, commons.wikimedia.org