NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Cestovaní > Londýn a jeho zajímavosti I.
b333

Londýn a jeho zajímavosti I.

Londýn je hlavním městem Anglie a Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, zároveň také největším městem Evropské Unie. Společně s New Yorkem, Tokiem a Paříží patří mezi čtyři nejdůležitější města na světě.
Londýn se nachází se na jihovýchodě Anglie nedaleko ústí řeky Temže. Je to světové středisko obchodu, kultury a módy. Londýnská část City je hlavním finančním centrem Velké Británie a jedním z nejvýznamnějších na celém světě. Centrum společenského dění Londýna je ale Westminster, kde sídlí většina obchodů, zábavních center, historických budov, vedení největších průmyslových podniků v zemi a vláda Spojeného království.

Zajímavosti hlavního města

Westminsterské opatství (Westminster Abbey)
Je chrám ve stavebním tvaru katedrály, postavený převážně v gotickém slohu, nacházející se v londýnském obvodu Westminster. Je tradičním místem korunovace a místem posledního odpočinku anglických panovníků. Do 19. století bylo opatství třetím centrem vzdělanosti v Anglii po Oxfordu a Cambridgi.

Odkazy k tématu
v češtině: cs.wikipedia.org
anglicky: www.westminster-abbey.org

Westminsterský palác (Palace of Westminster)
Sídlo Parlamentu Velké Británie, ležící u řeky Temže. Od 16. století tu sídlí dvě sněmovny a to Sněmovna lordů a Dolní sněmovna, původně až do 16. století ale palác sloužil jako sídlo panovníka.
Jeho nejstarší dochovanou částí je Westminster Hall, který pochází z roku 1097.
Přístup do Westminsterského paláce je z důvodu bezpečnosti pro veřejnost výrazně omezen a to pouze na dobu parlamentních prázdnin.
Nachází se zde mimo jiné také slavná hodinová věž Big Ben.

Odkazy k tématu
v češtině: cs.wikipedia.org
anglicky: www.parliament.uk

Big Ben
Tato věž, která se však oficiálně nazývá Clock Tower, díky svým obrovským, ale zároveň přesným hodinám na ní umístěným, určuje přesný čas pro celou Británii nepřetržitě již od roku 1859. V tomto roce tedy slaví 150leté výročí. Název Big Ben ale patří největšímu zvonu v této věži Westminsterského paláce. Ta se tyčí nad severovýchodní straně paláce. Kromě této nejznámější jsou v paláci ještě další věže a to Victoria Tower, Central Tower a Malá věž, neboli věž svatého Štěpána.

Odkazy k tématu
v češtině: cs.wikipedia.org
anglicky: www.parliament.uk

Buckinghamský palác (Buckingham Palace)
Je londýnské sídlo a také úřad královny, jehož historie začíná rokem 1623. V minulosti to ale nebyla jediná rezidence anglických vládců, předtím to byl třeba Westminster, nebo Whitehall. V paláci je okolo 600 pokojů, královna obývá pouze 12 pokojů. Přítomnost královny v paláci je oznámena vyvěšením státní vlajky (Union Jack).

Odkazy k tématu
v češtině: cs.wikipedia.org
anglicky: www.royal.gov.uk

Tower of London
Tower leží na východní hranici finančního obvodu City a patří mezi nejnavštěvovanější londýnské památky. Své jméno dostala pevnost podle Bílé tvrze (White Tower), která se nachází uprostřed komplexů budov.
Posledním králem, který Tower používal jako palác byl král Jakub I. na přelomu 16. a 17. století. V současné době Tower uchovává korunovační klenoty a jiné exponáty.
K památce patří neodmyslitelně strážci v uniformách z tudorovských časů kteří se nazývají Yeoman Warder (jejich vyobrazení můžete znát z lahví anglického ginu Beefeater). Součástí Toweru je ale i několik krkavců, kteří mají svá jména a jsou pečlivě chráněni, neboť podle pověsti britská monarchie zanikne, opustí-li krkavci pevnost.

Odkazy k tématu
v češtině: cs.wikipedia.org
anglicky: www.hrp.org.uk

Královská greenvichská observatoř (Royal Observatory Greenwich)
Nachází se v centru nejstaršího z královských parků v Londýně a to Greenwichského. Zde se měří světový čas a od roku 1884 tu sídlí muzeum.

Odkazy k tématu
anglicky: www.nmm.ac.uk

Textový zdroj: cs.wikipedia.org.

UŽITEČNÉ ODKAZY:

Mapa Londýna maps.google.cz

Londýn (česky)cs.wikipedia.org

Londýn (česky)www.visitbritain.cz

Londýn (česky)mesta.orbion.cz

Londýn – památky (česky)www.anglie-info.estranky.cz

Oficiální stránky Londýna (anglicky) www.visitlondon.com