NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Zajímavosti > Kouzla přírody na maps.google.cz
afrika4

Kouzla přírody na maps.google.cz

V rámci hledání na internetu je možno využít služeb vyhledávačů, ať již domácích či zahraničních a to pro rozličné účely.

Pro hledání na mapách slouží jejich speciální část, kterou najdete na adresách jako www.mapy.cz, amapy.atlas.cz, mapy.1188.cz, nebo mapy od Googlu na maps.google.cz.
Umožňují vyhledat města, ulice, firmy, různé instituce, najít trasy, či například pomocí zabudovaného přijímače GPS přes Google Maps můžete sdílet svou polohu.

Kromě těchto základních a nejvíce používaných služeb můžeme vyhledávače použít ale také například jako přírodní výtvarnou galerii. Při brouzdání na stránkách maps.google.cz se můžeme třeba přenést na africký kontinent a prohlédnout si zajímavé geologické útvary naší Země z výšky.
Stačí zadat například slovo Cairo (Káhira – Egypt), nebo Casablanca (Maroko), zatrhnout tlačítko „Satelitní“, pro nezobrazování textů odškrtnout „Zobrazit popisky“, zvolit si ideální míru přiblížení a posouváním po mapě můžete nalézt podobné barevné výtvory jako ty na našich fotografiích.

Nejvíce jsou tyto snímky svou strukturou podobné asi minerálům. Zajímavá je definice slova minerál na cs.wikipedia.org:
„Minerál (nerost) je prvek nebo chemická sloučenina, která je za normálních podmínek krystalická a která vznikla jako produkt geologických procesů. Některé obecnější definice ji nedefinují jako produkt geologických procesů, ale jako produkt přírodních procesů na Zemi nebo na jiném kosmickém tělese“.
Vše je dáno úhlem pohledu. To co je v minerálech zachyceno na malé ploše a co vidíme z malé vzdálenosti od nich, se při při pohledu z velké výšky na Zem jeví jako téměř totožné.

zpracoval: Roman Kurucz, zdroj fotografií: maps.google.cz