Jak jsem se již v první části zmínila, Benátky jsem navštívila v září minulého roku. Jela jsem tam se zájezdem zaměřeným na umění.
Kdysi toto město bylo obchodní velmocí. Zvláště v renesanci se stalo nesmírně bohatým. S tím samozřejmě souvisel i kulturní rozvoj, především výtvarného umění a Benátky se bezpochyby staly věhlasnou metropolí, (hlavně v oblasti malby) kam přijížděli umělci z celé Evropy za učením. Stavěly se tu bohatě zdobené paláce a v interiérech vznikaly početné monumentální nástěnné malby (Tintoretto, Veronese….) Benátčané tím chtěli ukázat, že na takovýto přepych bez pochyb mají.
Benátky byly založené v 5. století n. l. Jejich znakem je dodnes lev a patronem sv. Marek. Byzantské kořeny benátské architektury lze obdivovat právě na bazilice sv. Marka, která se nachází na stejnojmenném proslulém náměstí. Významnou roli sehrály Benátky i jako jedna z kolébek barokního stylu v hudbě na přelomu 16. a 17. století. Pro benátskou ekonomiku byl vždy důležitý obchod a námořní doprava.
Město nyní žije převážně z turistického ruchu. Každý rok je navštíví přibližně 12 milionů turistů z celého světa. Důležitou roli přitom hraje Biennale di Venezia, což je prestižní přehlídka současného výtvarného umění pořádaná v každém lichém roce.Hlavním důvodem mého zájezdu byla návštěva právě této probíhající přehlídky.
Slavní rodáci
Tizian (mezi 1480-1485 – 1576), italský renesanční malíř
Tintoretto (1518 – 1594), italský renesanční malíř
Paolo Veronese (1528 – 1588), italský renesanční malíř
Antonio Vivaldi (1678 – 1741), italský kněz, barokní hudební skladatel a houslový virtuóz
Carlo Goldoni (1707 – 1793), italský dramatik
Giacomo Casanova (1725 – 1798), italský kněz, spisovatel, špión a diplomat
Terence Hill (* 1939), italský herec, filmový producent, scenárista a režisér