NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Zajímavosti > Aplikace éterických olejů
prunus2

Aplikace éterických olejů

Aplikace éterických olejů (článek také vyšel v časopise Aromaterapie Karel Hadek)

V letošním jarním čísle Aromaterapie bylo již popsáno ve dvou článcích jak nakládat s neutrálními oleji/krémy a éterickými oleji, abychom si sami doma vytvořili vonnou kompozici ušitou na tělo a náš čich. Ráda takto pracuji ve svém kosmetickém a masérském studiu, neboť míchání a kombinování vůní a účinků éterických olejů přímo na potřeby konkrétního klienta dělá z aromaamatéra kvalifikovaného aromaterapeuta.

Je vhodné znát účinky éterických olejů, jejich chemické složení aspoň dvou nejvíce procentuálně zastoupených chemických látek, abychom mohli kvalitně aplikovat na určitý problém a neuškodili klientovi. Není mým cílem v tomto článku obohatit čtenáře o chemické složení a tím pádem o účincích éterických olejů, jak vzájemně na sebe působí. To je spíše záležitost jedince, jenž by se chtěl vzdělávat v tomto oboru a studoval by i rostlinné silice a jejich biochemické složení.

Ráda bych poradila a předala své zkušenosti širší aromaveřejnosti. Jak si míchat směsi éterických olejů a neublížit sobě či blízkým v rodině a okolí.
Základním vodítkem pro výběr vonné směsi je bezpochyby náš čich. Musí nám to být příjemné. Každý máme jiný práh vnímání vůní, co je někomu nebesky voňavé, to druhému může připadat fádní, či dokonce mu to nemusí vůbec vonět. Jinak citliví na vůně jsou muži, jinak děti. Je dobré mít na mysli, pro koho směs vyrábíme a spolupracovat s ním. Pokud se budeme pro začátek držet těchto aspektů máme napůl vyhráno.

Další zásady při míchání směsí éterických olejů jsou opravdu důležité a jejich nedodržení by mohlo přivodit nepříjemné zkušenosti či zdravotní problémy a nechuť pokračovat v této krásné alchymistické činnosti.

Druhá zásada je použít nejvíce směsi dvou až pěti éterických olejů. Více nemá smysl „dobrého pomálu“. Je vždy i z terapeutického i vonného hlediska používat více éterických olejů než pouze jeden. Éterické oleje jsou synergické – tedy vzájemně působící.

„Synergismus znamená „společné harmonické působení“ a esenciální oleje obvykle působí lépe, jsou – li smíchány s jinými esenciálními oleji“ (citace z knihy – Robert Tisserand – Aromaterapie pro každého).“
U začátečníka bych doporučila nejdříve použít směs ze dvou éterických olejů a časem přidávat další a tím se vypracovat na důmyslnější vonné kompozice. Je obohacující čarovat s vůněmi a časem k tomu přidávat postupně znalosti z terapeutických účinků éterických olejů a vypracovat se na znalce, který dokáže vymyslet směsi na podporu zlepšení zdravotního stavu.

Třetí zásada – výběr základního „nosiče“ ve kterém je možné rozpustit námi vybranou směs z éterických olejů. Záleží na využití naší kompozice (péče o pleť, masáže, koupele atd.). Pokud si chceme vyrobit svůj vlastní krém na obličej pořídíme si některý ze základních krémů (Dermisoft, Naturalia, Shea butter, BodyEm neutral,Leciderma Shea Neutral atd.) na výrobu pleťového oleje využijeme širokou nabídku rostlinných olejů, které můžeme využít i na masáže celého těla.

U rostlinných olejů si můžeme začarovat podobně jako u éteráčků a použít více druhů olejů na pěstění naší pokožky. Množství jednotlivých rostlinných olejů není z hlediska bezpečnosti nijak omezeno. Poměr kolik kterého dáme, závisí pouze na nás. Což u éterických olejů nelze.

Zkusme si namíchat příjemně roztíratelnou směs rostlinných olejů bohatou na vitamín E s regeneračními účinky na pleť a to z mandlového oleje, oleje z pšeničných klíčků a jojobového oleje/vosku a do této směsi rostl. olejů zakomponujme ve správném poměru (níže se dozvíme v jakém poměru) například ÉO ( zkratka pro éterický olej) z ylang – ylangu, ÉO mrkvová semínka a ÉO z citrónu. Dalším typem na míchání rostl. olejů je na zralou pleť žen po menopauze – smíchat jeden díl Avokádového rostl. oleje s Makadamiovým rostl. olejem, díky vysokému obsahu sterolu v avokádovém oleji je přínosem pro péči o zralou pleť.

Pokud chceme relaxovat v aromaterapeutické koupeli a sami si připravit směs ÉO, rozpouštíme je v hydrofilním neutrálním koupelovým oleji. Stačí celkem 3 – 5 kapek směsi ÉO a voda by neměla být horká, jakmile se začneme potit, nepřijímáme ÉO do těla.

Čtvrtá a velmi důležitá zásada je procentuální poměr éterických olejů k objemu základního „nosiče“ neboli mastné složky (rostlinný olej, krém). Toto je velmi důležité, neboť nepřiměřeným množstvím ÉO si můžeme přivodit potíže s podrážděním pokožky, alergií na ÉO a další zdravotní komplikace.

Všeobecně se v aromaterapii používá koncentrace éterických olejů od 0,5 %– 3 % v roztoku, více koncentrované směsi se nepoužívají.

Je dáno, že v 1 ml éterického oleje je cca 30 kapek a od toho se odvíjí počítání procentuální ředění ÉO v základním nosiči.
1 % ředění – na 100 ml rostl. oleje je 30 kapek ĚO nebo směsi ÉO.
1,5 % ředění – na 100 ml rostl. oleje je 45 kapek ÉO nebo směsi ÉO.
2 % ředění – na 100 ml rostl. oleje je 60 kapek ÉO nebo směsi ÉO.
2,5 % ředění – na 100 ml rostl. oleje je 75 kapek ÉO nebo směsi ÉO.
3 % ředění – na 100 ml rostl. oleje je 90 kapek ÉO nebo směsi ÉO.

Od tohoto základu si můžeme připravit koncentraci ředění ÉO na menší množství rostl. olejů. Nejčastěji se používá 1% ředění ÉO v základním „nosiči“, na obličej a citlivé oblasti dodržujeme jednoprocentní ředění, na masáže těla můžeme použít až dvouprocentní ředění, zejména pokud chceme cíleně terapeuticky pracovat na zatuhlém zádovém svalstvu. Tříprocentní ředění používají pouze kvalifikovaní aromaterapeuti odborně vzdělaní a využívající své znalosti a zkušenosti na léčbu chorob.

Upozornění: Pro děti používáme pouze 0,5 % ředění.

Pokud jako základní nosič použijeme některý z neutrálních krému, je potřeba vzít na zřetel, že veškeré krémy jsou emulze buď voda v oleji V/O (mastné krémy) , nebo olej ve vodě O/V(tzv.hydratační krémy) a tím pádem na počet kapek ÉO máme o trochu méně olejové složky. Složitými výpočty, jak snížit počet kapek, abychom dodrželi přesné % ředění se zde nebudeme zdržovat. Stačí si zapamatovat, že do 50 ml rostl. oleje při 1% ředění můžeme dát 15 kapek ÉO či směsi ÉO a na 50 ml neutrální krém ubereme a dáme 8 – 10 kapek ÉO. Samozřejmě čím mastnější krém, tím menší obsah vody.

Pokud se budeme řídit kromě těchto zásad i svým instinktem, intuicí či pro někoho selským rozumem a vložíme do vybíraní a vytváření individuálních receptur kus svého srdce, lásky a pozitivní energie, vždy se setkáme s kladným ohlasem od ostatních, kteří využijí našich schopností a budou mít z nich užitek.

Přeji vám všem i za sebe krásné, plodné a voňavé aromaléto. Pokud by se chtěl někdo pochlubit se svou jedinečnou individuální vonnou směsí či chtěl poradit obraťte se prosím na mou e-mailovou adresu barborakuruczova@seznam.cz.

Barbora Kuruczová – odborný aromaterapeut
www.kuruczovakosmetika.wz.cz

BERGAMOT – Citrus aurantium var. Bergamia
Podle latinského názvu nám již název napovídá, že se jedná o silici citrusové vůně. Je to druh pomerančovníku, pochází z tropických oblastí Asie a pěstuje se v jižní Itálii, na Sicílii a Pobřeží slonoviny. Původ slova „bergamot“ je stále nejasný. Možná byl strom pojmenován podle města Bergamo v Lombardii, kde se začal bergamotový olej připravovat.
Působení této silice na psychiku člověka se odvíjí od jejího chemického složení. Lze uplatnit tento olej jako antidepresivum, sedativum, zejména při nervovém napětí a úzkosti. Dokáže zjemnit či snížit hrubost a vztek, který je tzv. obrácený dovnitř. Jenž si ho držíme hluboko v nás a nechceme či nedokážeme vypustit ven. Při inhalaci nebo masáži touto silicí si zlepšíme náladu a můžeme uvolnit vnitřní přepětí vzteku a hrubosti, aniž bychom ubližovali druhým. Bergamot aromaterapeuté používají při ošetření vztahů v rodině, jelikož pomáhá prohlubovat jemné vztahy. Taktéž je vhodný i pro workholiky.