NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Zajímavosti > Street Art
e288

Street Art

Pokud se rádi a dobře díváte, touláte se po ulicích a ne moc často spěcháte. Nemohli jste si nevšimnout nejrůznějších nálepek, nápisů i obrázků ze šablon a jiných výtvorů, které vás mohly mile i nemile překvapit, pobavit, nebo přímo i rozčílit. Skoro každý se s ním musel alespoň jednou setkat.

Street artu, k němuž i tyto věci patří a kterému se bude následující článek věnovat, se dostává čím dál tím větší obliby. Stává se velmi rozšířeným výtvarným prostředkem této doby. Je to logické, kde jinde může být dílo, většinou neznámého autora, zhlédnuto co největším počtem lidí, než přímo na nějakém veřejném místě. S tím souvisí i témata, která jsou často satiricky mířená na etiku, současné dění např. v kultuře nebo politice. Street art je uplatňován i jako reklama na různé akce, firmy, osoby, produkty, nebo čistě, a to nejčastěji, jen jako šíření autorovy nějaké myšlenky. Pro Street Art je typická nápaditost, fantasie, humor, nadsázka a s tím související rozmanité a individuální přístupy samotných autorů.

[youtube poi8klIN7A4]

Street art je zkrátka označení pro jakékoliv umění vytvářené na veřejných místech („Street“ = ulice). Zahrnuje nespočet médií a technik, jako jsou wheatpasting (nálepky), stencil graffiti (šablonové graffiti), plakáty (posters), tvorba mozaik, 3D projekty a nejrůznější instalace.

[youtube 3SNYtd0Ayt0]

Z těchto důvodů je Street art někdy nazýván jako „post-graffiti“. Můžeme ho nacházet kdekoliv na světě. Street artoví umělci proto často cestují do ciziny, aby rozšířili svůj design.

Předchůdcem street artu byli graffiti, které vznikli v 60. letech ve Spojených státech ve Filadelfii. Jejich cesta byla od počátku spjata s hudbou Hip hopu. Kdy černošská ghetta dávali najevo svou hudbou a tagy odpor proti rasismu a pohrdání společností. V 80. letech se stal v New Yorku mluvčím graffiti známí malíř Keith Haring.

Mezi současné nejznámější street artové umělce patří například uznávaný Banksy, Miss Van, nebo 123 Klan. U nás v Čechách jsou to např.: Point, Pasta, Masker, RDL nebo Roman Týc, člen skupiny Ztohoven,

[youtube dr9ji_k1AH4]

která se do povědomí veřejnosti dostala svým fiktivním atomovým výbuchem v Krkonoších, kdy skupina narušila ranní vysílání programu Čt 2, Panorama. Je vidět, že i na tuto událost se dá nahlížet ze dvou stran. Skupina za tento čin obdržela první místo v ceně 333 Národní galerie v Praze, ale zároveň byla i trestně stíhána. Žaloba byla nakonec stažena.

V září 2008 probíhal v Praze festival, který byl na street art zaměřen. Nejen naši umělci, ale i pozvaní z celého světa, měli možnost se u nás předvést na předem vybraných místech v Praze. Ti nejlepší byli peněžně oceněni.

Pro introvertnější tvůrce se mohou stát výzvou prázdné prostory bývalých fabrik. Ideálním místem pro jejich výtvory a experimenty. Ostatně některé tyto industriální budovy jsou v současnosti upraveny a využívány jako ateliéry českých i zahraničních umělců, kde se pořádají i pravidelné výstavy jako např. Karlín studios, nebo jako v případě smíchovské Meet Factory i koncerty a divadlo.

Street art vždy měl a bude mít budoucnost. Proč se tedy nepokusit se nechat vtáhnout také do této hry. Není se čeho bát, většinou se stejně objeví jen těm, kteří ho vidět chtějí.

Text: Beata Kuruczová – ataeb.k(zavinac)seznam.cz.

Další článek na našich stránkách:
Banksy – anglický král Street artu.

Odkazy street art:

www.lidovky.cz – Soud: Ztohoven pobavili. Jsou volní.

www.woostercollective.com – street art stránky
www.namesfest.net – namesfest  čr
www.meetfactory.cz – meet facory
www.trafacka.net – trafačka

Soud: Ztohoven pobavili. Jsou volní