NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Cestovaní > Budapešť – pár hodin a fotografií z maďarského hlavního města.
e439

Budapešť – pár hodin a fotografií z maďarského hlavního města.

Budapešť (maď. Budapest, čteno Budapešt) je hlavní město Maďarska, zároveň také největší hospodářské, dopravní a kulturní centrum země.

Patří mezi největší města ve střední Evropě, v rámci Evropské unie zaujímá co do velikosti osmé místo.

Vzniklo roku 1873 sloučením tří původně samostatných částí – Budína, Starého Budína a Pešti. Rozkládá se na březích řeky Dunaje, která město rozděluje na 2 velké části – západně od řeky Budu a na východě Pešť.
Na ploše o rozloze 525 km² žije 1,7 milionu obyvatel (2005), město má 22 obvodů a je jednou ze 40 územněsprávních částí země.

Nejnápadnější stavbou pešťského břehu je neogotická, sto let stará budova parlamentu (Országház), která je považována za jednu z největších vládních staveb v Evropě a jsou zde uloženy uherské korunovační klenoty. Parlament patří mezi nejznámější budovy Maďarska.

Na západní straně od řeky se nachází hradní vrch Várhegy s mohutným královským palácem obehnaným kamennou zdí. Nachází se zde Rybářská bašta (Halászbástya), která se začala budovat v roce 1895 na místě středověkého trhu s rybami a nejznámější a nejkrásnější katolický chrám v Budapešti – Matyášův. Po řadu staletí byl korunovačním chrámem uherských králů.

Nejvíce rušný je budapešťský život zejména v široké a dlouhé ulici Rákóczi a podstatně menší Váci. Váci utca patří mezi nejvýznamnější ulice v centru města vůbec a v současné době zde sídlí převážně módní obchody.

V posledních letech ve městě znovuožívá kavárenský život, který zde byl bohatý již na přelomu 19. a 20. století. Za jednu z nejznámějších kaváren a cukráren je považována ta s názvem Gerbeaud na náměstí Vörösmarty, která zde slouží již více jak 150 let.

Budapešť je zároveň jediným velkoměsto na světě, ve kterém se nachází velké množství (celkem 123) léčivých termálních pramenů. Je zde tedy několik termálních lázní – nejznámější z nich jsou Královské lázně (Király), které je možné navštívit celoročně (dále například Gellért, Csillaghegyi, Széchenyi), jiné pouze sezónně (Csepeli, Palatinus, Római).

Další informace o městě můžete získat návštěvou webových stránek uvedených níže v odkazech.

Text a fotografie: Roman Kurucz.
Fotografie pořízeny dne 13. 8. 2010, mezi 10.40 hod. a 17.50 hod.

Další náš článek o Budapešti:
Městská tržnice v Budapešti. www.ouvaly.cz

Odkazy na stránky o městě:

bthflash.alfanet.hu Budapest Guide – český průvodce ve formátu pdf.
cs.wikipedia.org – česky.
ibudapest.cz – česky.
www.madarsko.cz – česky.
budapest-pruvodce.cz – česky.
www.budapestinfo.hu – anglicky.
english.budapest.hu – anglicky.
70gigapixel.cloudapp.net – panoramatické foto Budapešti.