NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Cestovaní > Německé tankové muzeum Munster, část II.
g208

Německé tankové muzeum Munster, část II.

Německé tankové muzeum Munster (Deutsches Panzermuseum Munster) ukazuje údobí německých vojenských dějin v uplynulých více jak 100 letech.

Vaši pozornost nepochybně zaujme první německý tank, nasazený do boje 15.září 1916 u Flers proti britským tankům. Válečná etapa je bohatě zastoupena nejen tanky a obrněnými vozidly všech bojujících armád, ale bohatou sbírkou uniforem i ručních zbraní. Najdete zde i uniformu a posmrtnou masku polního maršála Erwina Rommela, přinuceného spáchat sebevraždu po neúspěšném atentátu na Hitlera 14. října 1944.

Poválečné období je bohatě zastoupeno nejen tanky, ale i motocykly a jinými dopravními prostředky. Najdete zde nejen německé tanky, ale i americké, sovětské, francouzské, dokonce i švédský tank Stridsvagn 103. Opravdovým sběratelským skvostem je izraelský tank Merkava I, které jsou v současnosti k vidění v Evropě pouze v několika muzeích (pražské vojenské muzeum se může pochlubit jediným pojízdným exemplářem tohoto tanku na světě). Jeho zmodernizovaná verze Merkava IV slouží v izraelské armádě dodnes.

Za zmínku stojí i vystavený tankový řetězový odminovač, používaný při operacích sil OSN v Kosovu nebo nezvyklý prototyp bojového tanku GVT 04 z roku 1975 s dvěma 105 mm kanony vedle sebe.

Závěrem pouze malé upozornění – pro návštěvu si vyhraďte alespoň půlden, za kratší dobu se prohlídka více jak stovky tanků a vozidel nedá stihnout.

Fotografie a text: JUDr. Přemysl Hochman
Kontakt na autora: na www.portalpraha.cz, a www.firmy.cz


View Larger Map

Návštěva tankového muzea v Munsteru byla součástí třídenní „německé výpravy“ úvalských nadšenců, zajímajících se o vojenskou historii. Následovat budou další fotopokračování.
Výlet pořádal, tak jako vždy, „Káša travel“, aneb pan Tomáš Kašička.

Německé tankové muzeum Munster, část I:
www.ouvaly.cz
Pokračování výletu – Ponorka typu XXI – muzeum Bremerhaven, část I:
www.ouvaly.cz

Odkazy na stránky o muzeu:
http://www.panzermuseum-munster.de/
http://cs.tixik.com/
http://forum.valka.cz
Muzeum na videu na YouTube: http://www.youtube.com/