NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Kultura a jiné > Průměrná roční a meziroční míra inflace
dinar

Průměrná roční a meziroční míra inflace

Podle údajů Českého statistického úřadu, z aktualizací ze dne 9. 1. 2012, je průměrná roční míra inflace pro Českou republiku a rok 2011 1,9% (v roce 2010 byla 1,5%, 2009 1,0% a 2008 potom 6,3%).

Tato hodnota se bere v úvahu zejména při propočtech reálných mezd, důchodů apod.

Průměrná meziroční míra inflace za minulý rok byla 2,4% (v roce 2010 byla 2,3%, 2009 1,0% a v roce 2008 poté 3,6%), což je důležitý údaj při výpočtech reálné úrokové míry, reálného zvýšení cen majetku, valorizací apod.

Meziroční míra inflace například na Slovensku loni v prosinci dosáhla hodnoty 4,4%.

Dominantní vliv na meziroční růst spotřebitelských cen v ČR měly náklady na bydlení, potraviny a nealkoholické nápoje. V bydlení vzrostly ceny zemního plynu o 22,2 %, elektřiny o 4,8 %, vodného o 6,2 %, stočného o 5,8 %.
Z potravin byly vyšší ceny chleba o 13,6 %, běžného pečiva o 17,8 %, mouky o 10,1 %, vajec o 21,2 %, mléka o 11,7 %, cukru o 37,4 %, kakaa (o 18,0 %) a např. kávy o 30,9 %.

Zajímavé ale je, že dle serveru www.penize.cz, celosvětově většina zemědělských komodit v roce 2011 zlevnila. Zdražilo pouze hovězí maso a mléko. Nejvíce klesla cena bavlny (-37 %), kakaa (-31 %) a cukru (-27 %), a to kvůli lepší úrodě oproti předcházejícímu roku: www.penize.cz.

Statistické vyjadřování inflace vychází z měření čistých cenových změn pomocí indexů spotřebitelských cen. Cenové indexy poměřují úroveň cen vybraného spotřebního koše reprezentativních výrobků a služeb (cca 710) ve dvou srovnávaných obdobích, přičemž je zohledňován jejich význam a podíl na celkové spotřebě domácností.

Inflaci má však každý spotřebitel jinou – záleží na tom, jaké zboží nakupuje a které služby využívá.

Spotřební koš pro výpočet indexu spotřebitelských cen u nás: www.czso.cz

Inflace je definována jako růst všeobecné cenové hladiny v čase, neboli jako snížení kupní síly peněz. V původním a ekonomy často uvažovaném významu však inflace neznamená růst cen, ale zvyšování peněžní zásoby.

Opačným jevem k inflaci je deflace – tedy pokles cenové hladiny.
Typickým příkladem země, kde již několik let probíhá deflace, je například císařský ostrovní stát ve východní Asii, jejíž ekonomika je nyní třetí největší na světě – Japonsko. V měsíci listopadu 2011 např. ceny pro spotřebitele meziročně klesly o 0,5 procenta.

Na množství peněz mají v novodobých dějinách vliv pouze centrální banky. Množství oběživa je zvyšováno emisí nových peněz, snižováno stahováním peněz z oběhu.

Typickým příkladem možného původu vzniku vyšší inflace v zemi je např. takzvané „kvantitativní uvolňování“ ze strany americké centrální banky (FED), neboli nelimitované tisknutí peněz na stimulování ekonomiky.
Meziroční inflace v USA v září loňského roku byla na tříletém maximu 3,9 procenta (ve čtvrtek tento týden zveřejní údaje o tamním vývoji inflace za loňský prosinec).

V určité chvíli je v oběhu více peněz, ale zároveň stejný objem věcí, které si za ně můžete koupit. Ceny zboží a služeb jdou nahoru. Peníze uložené na účtech ztrácejí část své hodnoty.

U nás je výnos z úroků na vkladech zdaněn 15 procenty. Pokud by tedy mělo dojít k zachování určité hodnoty peněz, uložených např. na spořícím, či běžném účtu, celkový výnos (po odečtění daní státu) by měl být minimálně stejný jako míra meziroční inflace pro stejné období.

Text (s využitím internetových údajů): Roman Kurucz
Zdroje: cs.wikipedia.org, www.czso.cz, zpravy.kurzy.cz, www.investicniweb.cz

Související články:
15. 01. 2012 USA zveřejní údaje o prosincové inflaci www.prvnizpravy.cz
12. 01. 2012 Jak rostou ceny energií a potravin ve světě? finexpert.e15.cz
09. 01. 2012 Inflace v prosinci zpomalila, ale ceny potravin rostly zpravy.e15.cz
30. 12. 2011 Klesající inflace již není dobrou zprávou www.patria.cz
20. 12. 2011 Úspory v bankách bude dál požírat inflace. Úroky zůstanou nízké byznys.ihned.cz
13. 5. 2011 Pravda o dvou japonských ztracených dekádách www.investicniweb.cz
Pojem „Míra inflace“ cs.wikipedia.org