NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Cestovaní > Čína, fotografie Dany Kobrlové, část I.
j170

Čína, fotografie Dany Kobrlové, část I.

Čína je rozlohou 3. největší zemí světa, svých 9 600 000 km² má složených z 23 provincií, 5 autonomních oblastí a 4 samosprávných měst, patří jí též 500 ostrovů.

Podle posledního oficiálního sčítání lidu v roce 2000 (tedy před 11 lety!!!) má více než miliardu tři sta miliónů obyvatel. A je to znát.

Být v Číně, znamenalo v mnoha směrech utrpět kulturní šok a to na obě strany. Jsou místa, zejména na venkově, kde život a bydlení běžných lidí připomíná středověk. Polorozpadlé temné budovy, udusaná hlína na podlaze a mezi dveřmi plechový kbelík s dřevěným uhlím, na něm pánev wok s rozpáleným olejem a tam vaří, nechtějte vědět co… A to rozlišují, na rozdíl od nás, 5 chutí.

Nejběžnější dopravní prostředek a to i nákladní, je kolo. Jakési oplechované kolo slouží i jako taxi. Vozový a strojový park v těchto místech by stál za hlubší pozornost, ve výběru je pro ilustraci pár snímků…

Manufaktury, které jsme během své cesty navštívili, abychom se pokochali tradiční čínskou výrobou (porcelán, hedvábí, říční perly), vás rázem přenesou do Evropy začátku 19. století. Kromě hedvábné deky na spaní mi zůstane též vědomost, že hedvábí dělíme na mnoho druhů podle síly, například nejslabší a průsvitný chiffon, ponge pro tradiční malbu na hedvábí, pevnější a neprůsvitný habotai, jemný, ale s hustší strukturou crepe de chine, z jedné strany matný a z druhé lesklý crepe satin a silný bourette, neprůsvitný v přírodních barvách. Jedním slovem „nádhera“…

Fotografie a text: Dana Kobrlová
Čína, fotografie Dany Kobrlové, část II.
Čína, fotografie Dany Kobrlové, část III.
Čína, fotografie Dany Kobrlové, část IV.

Čína (tradiční znaky: 中國, zjednodušené znaky: 中国, anglicky: China) na http://maps.google.com/:

Zvětšit mapu