NEPŘEHLÉDNĚTE
Úvod > Cestovaní > Valašské muzeum v přírodě
k802

Valašské muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě, zároveň nejnavštěvovanější v České republice. Můžete v něm vidět především množství typických valašských staveb.

V roce 1925 jej založili bratři Alois a Bohumír Jaroňkové.

Muzeum je rozdělené na tři samostatné areály a to Dřevěné městečko, Mlýnskou dolinu a Valašskou dědinu.

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. První objekty byly postaveny v roce 1962, areál zpřístupněn od roku 1972.

Dřevěné městečko je naopak nejstarším a nejnavštěvovanějším areálem, otevřeno bylo roku 1925 a prezentuje způsob života na malém městě v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu století dvacátého.

Mlýnská dolina je nejmladším areálem, pro veřejnost zpřístupněným v roce 1982. Ten je přehlídkou funkčních technických staveb, jejichž mechanismus je poháněn vodou.

Pod Valašské muzeum také patří dvě secesní stavby Libušín a Maměnka na Pustevnách na Radhošti, které byly postaveny podle lidovou architekturou inspirovaného návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče.

V muzeu dochází ke snaze o oživení zapomenutých tradičních technik, lidového umění a obyčejů našich předků. Chovají se zde původní plemena hospodářských zvířat a pěstují původní odrůdy zemědělských plodin.

Fotografie jse pořízeny většinou ve Valašské dědině, částečně také v Dřevěném městečku.

Fotografie a text: Roman Kurucz

Stránky Valašského muzea v přírodě: www.vmp.cz
Valašské muzeum v přírodě na Wikipedii: cs.wikipedia.org